V Česku studuje stále víc Slováků

Brno - Příliv slovenských studentů na brněnské vysoké školy neustává, naopak z Moravy se na Slovensko vydává za studiem daleko méně mladých lidí. Slováků tak na tuzemských vysokých školách studuje jedenáctkrát více než Čechů a Moravanů na Slovensku.

Nejvíc slovenských studentů se loni dostalo na Masarykovu univerzitu v Brně, a to především na medicínu. Na Masarykově univerzitě tak už studuje přes čtyři sta padesát Slováků a jejich počet se oproti uplynulým rokům výrazně zvýšil. Slováci ale studují také na dalších brněnských vysokých školách.

"Máme tu 174 studentů ze Slovenska, zájem trvá už několik let," řekla Marcela Surá z brněnského Vysokého učení technického. Podobně vzrůstá zájem o Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu v Brně, kde je kolem šedesáti studentů ze Slovenska. "I když je to se zájmem o studium na českých a slovenských vysokých školách nevyvážené, tak zájem slovenských studentů vítáme," řekl prorektor Mendelovy zemědělské a lesnické školy Miroslav Havlíček.

Česká strana kvůli většímu zájmu mladých lidí ze Slovenska musí na tyto studenty doplácet. Ročně tak jde asi o sto milionů korun ze státního rozpočtu. To však nevítají zástupci všech vysokých škol. "Když je už jednou Slovensko jiný stát, musí k nám mít přístup jako každá cizí země. Samozřejmě by bylo možné jednat o tom, aby Slováci měli nižší školné než studenti ze západní Evropy. Ale současný přístup systémový není," řekl už dříve děkan brněnské lékařské fakulty Jiří Vorlíček. Právě na této fakultě například na všeobecném lékařství tvoří Slováci téměř jednu třetinu celého prvního ročníku.

Problémy na kolejích
Příliv studentů ze Slovenska, kteří na základě mezivládních dohod nemusí platit žádné školné, však také komplikuje situaci s ubytováním na kolejích, kde je výrazný nedostatek míst. Na koleje tak často musí dojíždět také studenti, kteří to mají z domova přes hodinu a půl cesty. Slováci jsou ale bráni jako tuzemští studenti, a pro větší vzdálenost od Brna tak mají větší naději na získání kolejí. "Podle mezivládní dohody platí, že slovenští vysokoškoláci mají nárok na ubytování a stravování za stejných podmínek jako tuzemští studenti a žádná změna se zatím nechystá," řekla pracovnice ministerstva školství, která se ale nechtěla představit s tím, že není oprávněna poskytovat informace.

Výzva studentů
Přestože jsou vztahy mezi tuzemskými a slovenskými studenty dobré, objevila se na některých pražských a brněnských fakultách výzva na změnu způsobu ubytování zahraničních studentů. "S neustále rostoucím počtem zahraničních studentů především ze Slovenska se posouvá časový limit pro získání kolejí. Z těch se pak stávají zahraniční ubytovny," stojí ve výzvě. "Jedna z možností je to, aby koleje pro zahraniční studenty stály víc než domácí. Optimální by ale bylo, kdyby Slovensko na ubytování svých studentů nějak přispělo," uvedl autor výzvy, student pražské lékařské fakulty, Karel Kučera.

Výzvu však zatím podpořil pouze Akademický senát 1. lékařské fakulty v Praze, ostatní školy na ni nereagovaly. "Mám mezi Slováky dobré přátele, problém je spíše v tom, že není dost kolejí pro všechny," řekla studentka brněnské lékařské fakulty Petra Haimová. O problému kolejí a jejich přidělování zahraničním studentům má také jednat Česká konference rektorů.

Slováků již více nebude
Podle Ondreje Dostála ze spolku slovenských studentů Detvan se ale už počet slovenských studentů zvyšovat výrazně nebude. "Vyšplhalo se to díky tomu, že v Česku chyběl jeden maturitní ročník. Taková situace se už nevrátí," řekl. Podle něj navíc mnoho slovenských studentů zůstává v Čechách a Moravě i po studiích. "Hlásil jsem se na školy na Slovensku i na Moravě a tady mne vzali hned na dvě školy. Zůstal bych tu, i kdybych si měl připlácet na koleje, je to pro mě perspektivnější než Slovensko," dodal Lubomír Hargaš, který nyní studuje na zlínské Baťově univerzitě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video