Formulář, který rumunští podvodníci dávají k podpisu při výběru peněz na...

Formulář, který rumunští podvodníci dávají k podpisu při výběru peněz na neslyšící a tělesně postižené. Celé je to ovšem podvod. | foto: Policie ČR

Falešné sbírky se v Česku rozmáhají, podvodníci předstírají hluchoněmé

  • 133
V Česku stoupá počet podvodných skupinek, které vybírají příspěvky na falešné sbírky. Podezřele podobné případy už evidují policisté ve více městech, často však mohou pachatelům udělit jen nízkou pokutu. Asociace neslyšících varuje před rumunskými podvodníky v Praze na náplavce, Andělu nebo náměstí Míru.

„Přišla za mnou tmavší holka a gestikulovala, abych přispěla na charitu. Podle papíru, který s sebou měla, jí přispělo asi deset lidí dvě stě korunami. Začala jsem se jí vyptávat, jak se jmenuje a odkud je, ale nereagovala. Rychle jsem si opsala informace z papíru, což jí vadilo a spěšně odešla,“ vylíčila nemilé setkání ředitelka Asociace neslyšících (ASNEP) Marie Doležalová.

Doležalová rychle kontaktovala policii a na vlastní pěst zjistila, jestli je sbírka registrovaná. Na pražském magistrátu ani Ministerstvu vnitra takovou sbírku pro neslyšící úředníci ale neevidovali. Společnost Handicap International, která sídlí ve Francii a kterou se výběrčí zaštiťovali, navíc žádnou benefici nikdy nepořádala.

Fenomén podvodných sbírek se v poslední době v Česku rozmáhá. S klamavými skupinkami se strážníci potýkají například v Brně, Plzni, Hradci Králové či na Vysočině (o jihlavském gangu jsme informovali zde). Asociace neslyšících upozorňuje, že v posledních dvou týdnech zaznamenala podvodníky i na několika dalších místech Praze. Objevili se například na náplavce, Andělu či náměstí Míru.

Skupinky v různých městech napříč republikou přitom vypadají většinou podobně a pocházejí z Rumunska. Ohánějí se archy, které jsou opatřené například českou vlajkou a logem hendikepovaných. Příspěvky vybírají zpravidla mladší snědé ženy, které předstírají, že jsou hluchoněmé a komunikují jenom posunky. Podle neslyšících ale znakovou řeč neumí.

Odradit podvodníky je složité

Zamezit zneužití dobrovolných příspěvků je však pro policii složité. „Chceme hlavně nabádat lidi, aby byli obezřetní. Musí si dát pozor, komu dávají peníze. Například ty podvržené archy vážně vypadají podezřele,“ uvedl mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb. 

Podvodníky je těžké odradit, protože pachatelům hrozí maximálně 15 tisícová pokuta. Ani tento postih však často není účinný. Zadržení prý pokutu málokdy zaplatí na místě, a protože jsou cizinci, je pro policii složité od nich peníze vymáhat. Pokud se ale strážníkům podaří prokázat, že celková škoda přesáhla pět tisíc, hodnotí případ jako trestný čin. Pachatelům pak hrozí až dva roky vězení. To se ale podle strážníků často nestává. 

Úspěch zaznamenala asi před čtyřmi měsíci jihomoravská policie. V Brně-Králově Poli zadržela dva rumunské mladíky, kteří pod záminkou benefice pro hluchoněmé vybrali od dobrovolníků více než pět tisíc korun. „Případ jsme vedli ve zkráceném řízení. Soud pachatelům uložil dvouletý zákaz pobytu v České republice a propadnutí zbytku vybraných peněz,“ řekl Šváb.  

Odhadnout přesný počet takových falešných sbírek je pro policii složité. „Statistiky jsou problematické. Trestný čin klasifikujeme jako podvod a z tabulek nejsme schopni vyčíst, jakou část všech podvodů tvoří falešné sbírky,“ vysvětlila mluvčí policie Petra Strašilová. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video