Poslední liška se vzteklinou se v České republice objevila v roce 2002.

Poslední liška se vzteklinou se v České republice objevila v roce 2002. | foto: Profimedia.cz

V Česku skončila vakcinace lišek, vzteklinou se nenakazily už devět let

  • 34
Tisíce malých ampulek obalených v rybí moučce a tuku definitivně mizí z české přírody. "Vzteklá" liška se naposledy našla v dubnu 2002, proto od nového roku končí plošná vakcinace. Státní veterinární správa ruší či omezuje i řadu zdravotních kontrol hospodářských zvířat.

V roce 2011 se musí vyšetřit pouze čtyři lišky na 100 kilometrů čtverečních. "Není problém to rychle splnit, protože jsou výrazně přemnožené. Ulovené lišky se odvezou na okresní pracoviště veterinární správy, kde myslivcům zaplatí zástřelné," říká Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty.

Konec plošné vakcinace zavádí Metodika kontroly zdraví zvířat pro rok 2011, kterou vypracovala Státní veterinární správa (SVS) a schválilo ministerstvo zemědělství.

Největší problémy se vzteklinou u lišek byly v 80. letech minulého století, kdy počet nakažených jedinců dosahoval až dva tisíce za rok. Vzteklinu vymýtila orální vakcinace, která se zavedla v roce 1989.

K posledním případům nakažených lišek došlo v roce 2002 na Trutnovsku. O dva roky později bylo Česko uznané jako země prostá této virové nákazy.

Vakcíny zabalené v návnadě původně ručně kladli myslivci, později je státní veterina nechala shazovat z letadel a vrtulníků.

Změny se týkají i slepic, koňů či vepřů

Od nového roku také díky odolnosti vůči nákazám mizí nebo se redukují některá povinná vyšetření hospodářských zvířat. Stát i chovatelé tím podle mluvčího SVS Josefa Dubna celkem ušetří asi 20 milionů korun.

Ilustrační fotoIlustrační foto

Předseda Agrární komory ČR Jan Veleba chválí především úsporu času. "Úbytek vyšetření je určitě pozitivní, protože kontrol pro všechny zemědělce je v České republice přespříliš. Bude je to méně zdržovat a budou mít o něco více času na vlastní práci," tvrdí Veleba.

Koně už například nemusejí být plošně vakcinováni proti chřipce. Tato povinnost se týká jen účastníků závodů a výstav. Pouze dobrovolná je také vakcinace slepic proti salmonelám, které téměř vymizely.

Jen u čtvrtiny poražených zvířat se vyšetřuje výskyt prasečího moru. "Klasický mor prasat se u nás nevyskytuje. Nebyl-li šest měsíců v okrese žádný výskyt protilátek u černé zvěře, budou se zde vyšetřovat pouze tři procenta poražených prasat," uvádí Duben.

Méně přísné jsou i prohlídky ulovených divokých prasat. Povinné však zůstávají vyšetření na parazitární onemocnění trichinelózu. Bakteriální choroby brucelóza a tularemie se zkoumají pouze u tří zajíců na 100 kilometrů čtverečních.

Co lidem hrozí při nákazách

Vzteklina - změny chování, agresivita, nadměrná produkce slin, pokud nemoc propukne, téměř vždy končí smrtí, v Česku se však člověk naposledy nakazil v 60. letech 20. století

Tularemie - podle formy: záněty lymfatických uzlin a cév, očí, plic, podčelistních mízních uzlin, zvětšení sleziny

Brucelóza - horečka, bolest břicha, závrať, u mužů může dojít k trvalé neplodnosti, zhruba 5 procent případů končí smrtí

Trichinelóza - horečka, nevolnost, třesavka, bolest svalů, kardiovaskulární problémy, oční komplikace

Salmonelóza - bakteriální onemocnění, průjmy, zvracení, horečka, dehydratace, poškození jater a ledvin

Mor prasat - virové onemocnění, není pro člověka nebezpečné

Pramen: Wikipedie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video