Zastavte smlouvu ACTA, znělo Českem. Prahou prošly dva tisíce lidí

  • 831
V Česku se opět demonstrovalo proti protipirátské dohodě ACTA. V Praze se v sobotu sešlo odhadem na dva tisíce lidí. Protesty se konaly i v dalších velkých českých městech. Čekaly se i masivní protesty v Evropě, protestujících ale bylo nakonec výrazně méně, než se čekalo.

Protestující, svolaní Českou pirátskou stranou, požadovali zastavení ratifikace obchodní dohody proti padělatelství. Žádali také přijetí ústavního zákona garantujícího svobodný internet v ČR, transparentnější projednávání mezinárodních smluv či otevření financování státních institucí a politických stran kontrole veřejnosti.

Proti dohodě, která podle jejích odpůrců omezí svobodné prostředí internetu, se v sobotu protestovalo po celém světě. Jen v Česku lidé demonstrovali asi ve dvou desítkách měst.

Riziko kontrol notebooků a mobilů trvá, tvrdí pirát

Rozhovor s místopředsedou Pirátské strany

Někteří z účastníků pražského protestu měli masky Guye Fawkese z komiksu a filmu V jako Vendeta, které symbolizují hackerskou skupinu Anonymous. Nad davem, na který dohlížely desítky policistů, vlály pirátské vlajky a řada transparentů s nápisy: ACTA smrdí, ACTA škodí vám i lidem ve vašem okolí, ACTA = kyberfašismus.

"Pozastavení ratifikace smlouvy ACTA považujeme určitě za vítězství, ale nepřeceňujeme ho. Chceme, aby byla dohoda zastavena úplně," řekl  místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík.

Průvod se cestou rozrůstal

Na Staroměstském náměstí v Praze se krátce po 14:00 sešlo asi tisíc lidí. Během protestního průvodu Pařížskou ulicí přes náměstí Curieových, Čechův most a nábřeží Edvarda Beneše před sídlo vlády narostl počet o další tisícovku účastníků. U budovy kabinetu se průvod zastavil a zaznělo několik projevů. Demonstranti pak pokračovali na Klárov, přešli Mánesův most a dorazili na náměstí Jana Palacha. Tam protest ukončili.

Tři stovky demonstrantů se sešly v Plzni. Celý protest proběhl v klidu a bez problémů. Asi padesátka převážně mladých lidí prošla na protest proti smlouvě ACTA karlovarskou třídou T. G. Masaryka. Skupinku tam zastavila hlídka městské policie, která si od tří mladíků, kteří měli na tvářích masky, vyžádala doklady totožnosti.

Co je ACTA

ACTA je mezinárodní Obchodní dohoda proti padělání. 26. ledna ji podepsalo 22 členských zemí EU. USA, Japonsko a další země ji podepsaly na konci roku 2011.

Dohoda navrhuje postupy a sankce pro potírání padělání a porušování duševního vlastnictví. Některé její součásti ale mohou způsobit vážné potíže i řádným občanům (podrobnosti a znění dohody ACTA najdete zde).

Česká republika ale zatím ratifikaci smlouvy pozastavila. Stejně se zachovalo i Německo, Polsko a Slovensko.

Svůj negativní postoj ke smlouvě chtěli vyjádřit lidé také v Olomouci, kde se sešla asi stovka demonstrantů, v Brně, Českých Budějovicích, Jihlavě, Liberci, Pardubicích, Sokolově, Šumperku, Teplicích, Ústí nad Labem, Valašském Meziříčí, Zábřehu, Zlíně či Znojmu.

Organizátoři protestů věřili, že se do nich v Česku zapojit až 10 000 lidí, což se určitě nestalo. Například v Pardubicích přišla jen hrstka 30 mladých lidí. 

"Ta účast odpovídá zájmů českého občana o věci veřejné. Lidé se zajímají více o své soukromé věci," řekl  jeden z účastníků a místopředseda pirátské strany v Pardubickém kraji Pavel Prchal.

"Jen to dali na chvíli k ledu"

Česká vláda sice schvalování dohody pozastavila, protestujícím to však nestačí. "Ti, co dnes nepřišli, se nechali vládou obloudit. Vláda to dala jen na chvíli k ledu," řekl Václav Pecl, jeden ze zhruba tři stovek protestujících v Brně.

Protestující chtějí, aby se vláda od dohody jasně distancovala. "Mlžení nám nestačí," doplnil místopředseda České pirátské strany Ivo Vašíček.

Ve světě mělo přijít 200 tisíc lidí, dorazila jen desetina

Protesty se konaly také v mnoha evropských i světových městech. Organizátoři očekávali celosvětově až 200 000 nespokojenců, ale do metropolí v Evropě dorazilo většinou jen několik tisíc demonstrantů. Výjimkou je Mnichov, kde se podle policie sešlo na 16 000 lidí odmítajících smlouvu ACTA.

Na rozdíl od hojné účasti v bavorské metropoli zaznamenaly Berlín nebo porýnský Kolín prozatím asi 2000 demonstrantů, uvedla agentura DPA. K protestům v Německu vyzvalo přes padesát organizací a pořadatelé nesouhlasné akce připravili v 60 německých městech.

V Sofii se před parlamentem sešlo asi 300 Bulharů. Obdobné protesty bulharští organizátoři na naplánovali v dalších 14 městech, mimo jiné ve Varně nebo černomořském Burgasu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue