slunce

slunce | foto: iDNES.cz

V Česku se za deset let zvedly teploty o stupeň, víc než na jihu Evropy

  • 14
Za posledních deset let se průměrná roční teplota v Česku zvýšila o 1,1 stupně Celsia. To je víc než průměrná míra oteplování celé severní polokoule i Evropy. Teplotní statistiky podle Jana Pretela z Českého hydrometeorologického ústavu potvrzují trend globálního oteplování.

"Důležité především je, že žádný z posledních deseti roků neměl zápornou teplotní odchylku, všechny měly kladnou," řekl Lidovým novinám vedoucí oddělení klimatických změn Českého hydrometeorologického ústavu Jan Pretel. Vycházel přitom z aktuálních údajů, které shromáždil.

Nejteplejším rokem v Česku byl v poslední dekádě rok 2000, kdy byla průměrná roční teplota překročena o 1,8 stupně. Rok 2008 byl zase za posledních deset let třetím nejteplejším. 

jak se počítá odchylka?

Odchylka od normálu se v mezinárodních srovnáních počítá tak, že se jako základ vezme průměrná roční teplota, vypočítaná za roky 1961 až 1990.

"Globální oteplování prostě pokračuje, data hovoří jednoznačně," dodal Pretel.

V letech 1991 až 2008 se na severní polokouli podle Pretela zvýšila průměrná roční teplota o 0,49, v Evropě o 0,79 a v Česku o 0,84 stupně Celsia.

Důvod, proč se v Česku otepluje v porovnání s evropským průměrem rychleji, je ten, že čím více na sever, tím je oteplování větší. "Jestliže se tedy na jihu Evropy oteplilo o 0,6 stupně, na severu o 0,9. A Česká republika leží ve středu Evropy," vysvětlil LN Pretel.

Trend globálního oteplování planety ale mnozí kritici neúnavně popírají. Skupina britských klimatologů v čele s Jeffem Knightem na základě své vlastní studie například tvrdí, že globální oteplování se v posledních deseti letech prakticky zastavilo.

Nejslavnějším českým kritikem, který globální oteplování považuje za uměle vytvořeným problém a nástroj pro potlačování svobody, je prezident Václav Klaus.

"Z globálního oteplování se postupně stal nejefektivnější nástroj pro prosazování vměšování státu do všech oblastí života a pro potlačování lidské svobody a hospodářské prosperity," řekl Klaus v březnu na prestižní Kolumbijské univerzitě v New Yorku. - čtěte Klaus v USA: Globální oteplování je nástroj pro potlačování svobody 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video