První české setkání Real Art Wrestling - Vladimír Strejček alias Aladar

První české setkání Real Art Wrestling - Vladimír Strejček alias Aladar | foto: www.r-a-w.cz

V Česku se rozjíždí Real Art Wrestling. Umělci soutěžně tvoří přímo před publikem

  • 0
V pražském hotelu Fusion proběhlo na konci května ukázkové kolo soutěže Real Art Wrestling. Inspirace přišla ze zahraničí, kde proti sobě stojí dvě plátna, dva umělci. Česká alternativa – Real Art Wrestling – ale vypadá trochu jinak. „Protože drtivá většina dnešních ilustrátorů a kreslířů pracuje digitálně, rozhodl jsem se, že si postavím vlastní formát,“ vysvětluje tvůrce RAW Vladimír Strejček.

Místo skutečných soutěžících se při ukázkovém kole Real Art Wrestlingu do jednoho rohu postavil právě citovaný Strejček alias Aladar, do druhého rapper a ilustrátor Vladimir 518. Téma exhibičního kola: „Jsem děvka věrná, prodejná“.

Instantní umění za 120 minut Během dvouhodinového klání měli návštěvníci možnost sledovat proces tvorby soutěžních děl na obrazovkách. I když se v porovnání s klasickým wrestlingem nejednalo o tolik animální podívanou, na zářící monitory s rozpracovanými díly se upíraly až stovky očí. Hlas publika doplnil názor čtyřčlenné poroty a vzhledem k remíze nakonec rozhodl o vítězi prvního neoficiálního kola Real Art Wrestlingu. Publikum výhru připsalo komiksovému výtvoru Aladara: „Přiznám se, že jsem se cítil trochu jistější, protože začínal Láďa 518. On byl ten, koho prvních dvacet minut publikum sledovalo, a já měl tu výhodu, že mi úplně nikdo nekoukal pod ruku.

První české setkání Real Art Wrestling; diváci hlasují

První české setkání Real Art Wrestling

I v rámci „ukázkového“ souboje byl odlišný styl obou účastníků znatelný. Aladar zastupoval kresbu, tradiční černobílé spektrum a komiks, kdežto Vladimir 518 se dal cestou symbolů, barev a plakátové estetiky. I když by se mohlo zdát, že natolik rozdílná umělecká díla (vytvořená za 120 minut před očima bezmála 250 diváků) nelze porovnávat, opak je pravdou. Diametrální odlišnost vytváří napětí, konflikt a atraktivitu této soutěže. „Se soutěžním formátem jako takovým máme ještě velké plány, jak by se dal obměnit a ozvláštnit,“ slibuje Strejček.

První české setkání Real Art Wrestling - Vladimír Strejček alias Aladar a Vladimir 518

Ostatně nabízí se třeba představa souboje malíře a fotografa, kde by se proti sobě postavily umělecké formy, mezi nimiž neustále funguje jisté jiskření. Nebo by svůj půvab mohlo mít klání skladatele klasické hudby a Dje - co kupříkladu porovnat jejich tvorbu na jedno společné téma!? Do ringu vhodí tři umělce V dalších kolech RAW nastoupí účastníci, kteří vzešli z online přihlášek. Vždy se proti sobě postaví rovnou tři aktéři. Strejček přiznává, že výběr soutěžících byl mnohem těžší, než očekával. Přihlásit se totiž mohl každý. Ať už maluje zátiší, tvoří graffiti, nebo navrhuje počítačové hry: „Cílem bylo ukázat odlišnosti, takže se jedná o klasické kreslíře, komiksové umělce, ilustrátory, grafické designéry, tvůrce plakátů, nebo i fotografy. Ale je pravda, že kreslíři nakonec prokázali větší kvality a byli atraktivnější, než grafičtí designéři, Takže ve finále bude RAW hlavně ve jménu kreslení“.

První české setkání Real Art Wrestling - Vladimir 518 při práci

První české setkání Real Art Wrestling - Vladimír Strejček alias Aladar

Soutěžní kola se budou odehrávat přibližně jednou měsíčně a na celkového vítěze si bude třeba počkat asi rok. Kromě samotného klání by se měly objevovat exhibice na způsob výše zmíněného „zakladatelského“ souboje. „Exhibic se zúčastní osobnosti, které třeba nemají čas se utkat se v soutěži.

V rámci exhibičních kol by se tak mohly utkat diametrálně odlišné styly a formy, nebo dokonce týmy umělců proti sobě,“ uvažuje Vladimír Strejček. Kombinace talentové a reality show s nádechem umění táhne. Navíc RAW si díky propracované prezentaci udržuje image zábavy pro intelektuály, kteří si umí vybírat. RAW je akce, o níž se dost těžko mluví, mnohem lepší je na ni přijít a zažít si to na vlastní kůži.


Video