Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

V Česku se po letech mění hranice chřipkové epidemie

  • 21
Po desítkách let odborníci sáhli ke změně celorepublikové hranice epidemie chřipky. Úprava byla nutná, protože data podle epidemiologů podhodnocují skutečnost. Lidé sice marodí, ale statistiky je "nevidí", protože jich méně chodí k lékaři kvůli regulačním poplatkům a třem dnům neplacené nemocenské.

"Ještě minulou chřipkovou sezonu byla hranice epidemie dána dvěma tisíci nemocnými na sto tisíc obyvatel. Letos jsme přistoupili na její snížení na 1 700 nemocných na sto tisíc obyvatel," řekl iDNES.cz hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Proč čísla nekopírují realitu

Za posledních 10 let se podle odborníků do statistik nemocnosti promítly dva propady. První nastal v lednu 2008, kdy pacienti začali platit za návštěvu lékaře regulační poplatky. O rok později šla čísla dolů opět. Tentokrát kvůli tomu, že stát přestal zaměstnancům platit za první tři dny nemoci. Statistiky zdravotního ústavu se pokaždé propadly zhruba o 15 procent. "Právě o tolik jsme proto upravili hranici epidemie pro celou ČR. Číslo proto kleslo z 2 000 nemocných na 1 700," vysvětluje epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

V praxi to znamená, že pokud celorepublikový průměr ukáže na 1 700 nemocných, je to znamení, že Česko stojí na pomezí epidemie chřipky, rýmy a viróz.

"Data podhodnocují skutečný stav," vysvětluje důvod změny epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

To znamená, že statistiky v Česku uvádí v posledních letech méně nemocných. Experti ale míní, že je jich zhruba stejně, jen část z nich nechodí kvůli rýmě a chřipce k lékaři a léčí se raději sami. Jenže pokud lidé nenavštíví lékaře, do čísel, se kterými pracuje Státní zdravotní ústav, se nezapočítají.

Ke snížení hranice epidemie podle Kynčla nedávno přistoupila z podobných důvodů i Velká Británie

Odborníci k úpravě hranice chřipkové epidemie v České republice sáhli v podstatě vůbec poprvé. Před rokem 1990 se v praxi dvoutisícová hranice v podstatě nepoužívala. Ve chvíli, kdy si ji odborníci stanovili, se léta držela na stejné úrovni. Až nyní šla dolů a zřejmě opět zůstane léta neměnná. "Domnívám se, že nová hranice rozhodně není jen pro tuto sezónu," dodává Kynčl.

Hlavní hygienik i epidemiolog nepředpokládají, že kvůli snížení hranice se bude Česko s epidemií chřipky potýkat dříve. Jednak proto, že počet nemocných přepočítaný na 100 tisíc obyvatel ČR není jediným ukazatelem, který se před vyhlášením epidemie zvažuje (ohled je brán například na rychlost, s jakou nemocných přibývá). Ale také proto, že dlouhodobé statistiky ukazují, že velký nápor chřipky přichází každý rok zhruba ve stejné období. Bez ohledu na počasí. Tedy v druhé polovině ledna. "Jakmile se vrátí lidé do práce a děti do školy, můžeme čekat vyšší hodnoty nemocnosti," soudí Vít.

Aktuální čísla nyní hovoří o 1 201 nemocných na 100 tisíc obyvatel České republiky. Nad 1 500 nemocných mají nyní tři kraje: Jihomoravský, Liberecký a Moravskoslezský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video