Největší znečišťovatel, pokud jde o skleníkové plyny, je elektrárna v Prunéřově. Foto z prosince 2007, kdy na jejím komíně protestovali aktivisté Greenpeace.

Největší znečišťovatel, pokud jde o skleníkové plyny, je elektrárna v Prunéřově. Foto z prosince 2007, kdy na jejím komíně protestovali aktivisté Greenpeace.

V Česku se hůř dýchá, emisí minulý rok přibylo

  • 8
Pokud někdo "zachrání" planetu před oteplováním, Češi to zřejmě nebudou. Nedaří se jim omezit vypouštění skleníkových plynů, jež se podle vědců podílejí na změnách klimatu. Naopak, loni firmy vyprodukovaly víc skleníkových plynů než předloni.

"Narůstá množství oxidu uhličitého, který vypouštějí hlavně elektrárny. Loni to bylo 86 milionů tun, což je o 4 miliony víc než v předchozím roce," říká Jan Maršák z ministerstva životního prostředí.

Problémem nejsou jen skleníkové plyny. Podniky, včetně těch zemědělských, vypouštějí také amoniak, dioxiny či polétavý prach. Tyto látky způsobují dýchací potíže, zatěžují srdce a cévy a jsou rakovinotvorné. Nejhorší znečištění je tradičně v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

Vyšší emise skleníkových plynů vysvětluje Jan Maršák tím, že elektrárny spálily více uhlí. Číslo však mohla částečně přiživit i skutečnost, že ke znečišťování se letos přiznalo víc firem než loni. Je to přitom jejich zákonná povinnost.

. KDO ZNEČIŠTUJE

Skleníkové plyny

1. ČEZ, Elektrárny Prunéřov
2. ArcelorMittal Ostrava
3. ČEZ, Elektrárna Počerady


Karcinogeny a možné karcinogeny

1. DEZA, Valašské Meziříčí
2. Spolana Neratovice
3. IVAX Pharmaceuticals


Dioxiny

1. ArcelorMittal Ostrava
2. Třinecké železárny
3. SITA CZ, Trmice


Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR, Arnika

Loňská čísla včera zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. Ekologické sdružení Arnika je uspořádalo do přehledných žebříčků.

Rekord ve vypouštění oxidu uhličitého se "podařil" elektrárně v Prunéřově na Chomutovsku, kterou provozuje polostátní společnost ČEZ.

Elektrárna takto neboduje poprvé. Odborníci její emise přirovnávají k tomu, co vyprodukují všechna auta v Česku dohromady.

Právníci Ekologického právního servisu MF DNES upozornili, že ČEZ se nechystá emise výrazněji omezit. V elektrárně Prunéřov II. se plánuje velká rekonstrukce, při které budou vyměněny nejdůležitější "součástky".

O výrazné modernizaci se však zřejmě hovořit nedá. Elektrárna bude stále spalovat víc uhlí, než by odpovídalo předpisům pro nově postavené elektrárny. Podle "zelených" právníků bude Prunéřov II. vypouštět asi o deset procent emisí víc, než kdyby předpisům vyhověl.

"Když si vezmete, že Prunéřov je největší elektrárna v Česku, určitě to není zanedbatelné číslo," říká právník Pavel Franc.

ČEZ tvrdí, že zákon neporušuje, protože elektrárnu jen rekonstruuje a na opravy se přísné předpisy nevztahují. "Elektrárna splní limity všech emisí platné i po roce 2015," ujišťuje mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Stavět novou elektrárnu by prý bylo plýtvání - v Prunéřově do 25 let dojde uhlí.

Moderní, nebo zastaralá?
Ekologové argumentují, že ČEZ je nejziskovější firma v Česku, a proto by si mohla dovolit chovat se ekologičtěji než jiné. Na stranu ekologů se staví i ministr životního prostředí Martin Bursík, který modernizaci elektrárny nedávno označil za "technologii z osmdesátých let". ČEZ však už jednou prošla podobná úprava v Tušimicích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video