Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Česku přibylo falešných eur i podvodných šeků

  • 26
Policie a banky letos objevily enormní množství falešných eur. Zatímco za celý loňský rok zabavily něco přes tisíc falešných bankovek, za tři čtvrtletí letošního roku to už je více než 2,5 tisíce. Podle veřejně dostupných informací České národní banky jde o nejvyšší číslo od roku 2001.

Zvýšil se také celkový počet padělků, ze 4,5 tisíce na téměř 5 tisíc. Právě euro se stává mezi padělateli stále oblíbenější a naopak ubývá nejen falešných korun, ale také amerických dolarů.

"Pokles v záchytu vykázaly pouze padělky USD, přičemž tato měna vykazuje dlouhodobý trend ve snižování počtu zadržených padělků," konstatuje například Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Loni policejní specialisté objevili 2 813 padělků českých bankovek, naprostá většina ale nebyla příliš kvalitní. "Většinou se jedná o pokusy a 'experimenty' jednotlivců nebo skupin mladistvých, kteří využívají k padělání peněz nejnovější techniky v podobě PC, skenerů a tiskáren," konstatuje policie.

Padělatelé se totiž snažili v obchodech udat jednotlivé bankovky nebo vyrobili několik kopii jediného exempláře s tím samým sériovým číslem.
"Převážná část trestné činnosti na úseku padělání tuzemské měny ve sledovaném období nejeví znaky organizovanosti," hodnotí nebezpečnost těchto lidí kriminalisté.

O eura je v podsvětí zájem

Naprosto odlišná situace je ale v případě eur, jejichž výrobci pocházejí z jiných evropských zemí a jsou velmi dobře organizovaní. "Výrobci bankovek jsou většinou napojení na dobře organizovanou síť distributorů, kteří zásobují skupiny koncových předkladatelů," zjistil například ÚOOZ.

Tyto skupiny pak operují po celé Evropě a když se zbaví určitého množství padělků, opouštějí zemi a přesunují se do jiného státu. A jak vidí policie perspektivu na příští roky? "O padělky euro bude i nadále v kriminálním prostředí velký zájem," konstatuje ve své zprávě.

Nastupují krabičky v bankomatech

Dalším progresivním trendem jsou takzvaná skimmovací zařízení, tedy "krabičky," které kopírují data z platebních karet a jejich PIN kódy přímo na bankomatech. Zločinci následně vyrobí falešnou kartu, na kterou vybírají peníze u nás i v zahraničí. Loni tak zločinci nasadili 49 skimmovacích zařízení na 38 bankomatů.

Tato zařízení jsou podle policie nejvíce oblíbená mezi Bulhary a Rumuny. A za pravdu jim dává i středeční případ, kdy jihočeští policisté náhodou dopadli skupinu Rumunů, kteří v osobním autě vezli dokonce vylepšenou verzi skimmovacího zařízení. Jejich verze využívala mobilních telefonů, Rumuni tak kopírovaná data dostávali okamžitě bezdrátově do svých telefonů. - více čtěte zde

Pozor na falešné šeky

Stále častěji se v Česku objevují také falešné šeky, které využívají důvěřivosti zákazníků. Podvodníci kontaktují lidi, kteří prostřednictvím internetu prodávají například automobil. "Pošlou mu běžnou poštou šek, který vypadá jako pravý a obyčejný člověk v něm padělek nemůže poznat," uvedl například severomoravský kriminalista Jiří Jícha.

Šek je vystaven na mnohem vyšší hodnotu, než je cena vozu. "Vyzvou pak elektronickou poštou prodávajícího, aby si šek nechal proplatit a rozdíl jim pak zaslal zpět prostřednictvím anonymní zásilkové finanční služby," uvedl Jícha.

Podle něj banky zjistí, že šek je padělaný až později a peníze požadují po podvedeném. "Vyšetřujeme například případ muže z Přerovska, který takto prodával auto za 700 tisíc korun. Dostal šek v hodnotě 1,3 milionu korun a po jeho proplacení poslal zpět do zahraničí 600 tisíc korun. Pro auto si nikdo nepřijel, ale banka nyní požaduje zpět vyplacené peníze," popsal Jícha jeden z případů. Dodal, že banky mají měsíc na to, aby pravost šeku ověřily.

,

Video