ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Dan Materna, MAFRA

V Česku mají Romové omezené šance, kritizuje Amnesty International

  • 1339
V Česku podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International přetrvává každodenní diskriminace romských dětí ve školách, protože české vládě se stále nedaří vypořádat se ve školství s hluboce zakořeněnou předpojatostí vůči Romům. Píše se to ve zprávě, kterou zveřejnila Amnesty International.

Malí Romové jsou v hlavním vzdělávacím proudu podle AI často oddělováni v ryze romských segregovaných třídách a školách, v mnoha případech jsou dokonce posíláni do škol pro děti s lehkým mentálním postižením. V etnicky smíšených školách se setkávají s šikanou.

Romové tvoří téměř třetinu žáků těchto dříve zvláštních škol, přestože romská obec tvoří méně než tři procenta obyvatel České republiky. „Rozšířená segregace romských dětí je příklad systematického předsudečného jednání. Školy jim dávají poznat, co je diskriminace, už ve velmi raném věku,“ řekl Salil Shetty, generální tajemník Amnesty International, který se účastnil vydání výzkumné zprávy v Praze.

„Tím, že česká vláda tento problém dostatečně neřeší, porušuje nejen evropskou lidskoprávní legislativu, ale taky omezuje životní šance desítky tisíc českých občanů. Nazývejme věci pravými jmény. Je to rasismus, čistý a jednoduchý,“ uvedl Shetty.

Neřídím školství, reagoval ministr pro lidská práva Dienstbier

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD v reakci na kritickou zprávu uvedl, že si naprostou většinu zmiňovaných problémových oblastí uvědomuje.

„Zprávu vnímáme jako potvrzení toho, že je nutné hledat vhodná opatření k nápravě. Neřídím resort školství, musím vést dialog s příslušným ministrem a apelovat na změny,“ napsal Dienstbier do prohlášení, které iDNES.cz poskytla jeho mluvčí Jarmila Balážová.

„Je na místě provést revizi současného rozdělení školských obvodů s cílem, zhodnotit, zda neusnadňují etnickou segregaci na školách. Rovněž jsme doporučili, aby se školy jednoznačně vypořádaly s projevy rasismu a předsudků na školách. Zde připadá v úvahu přijetí profesních standardů učitele tak, aby zahrnovaly princip rovného zacházení s osobami různého etnického původu,“ uvedl ministr pro lidská práva.

Ministerstvo školství, které řídí Dienstbierův kolega z ČSSD Marcel Chládek, se brání poukazem na to, že současná vláda přijala řadu proinkluzivních opatření s novelou školského zákona. „Zavádí podpůrná opatření pro jakkoli znevýhodněné žáky, nebo pravidelná periodická šetření České školní inspekce ohledně zařazování žáků do určitých vzdělávacích programů,“ uvedlo ministerstvo. Dalšími kroky jsou možnost zřizovat přípravné třídy pro všechny děti nebo plánovaný povinný poslední rok předškolního vzdělávání. Zpřesní se podle ministerstva i diagnostika žáků.

Zpráva podle Amnesty International přichází v době, kdy se Evropská komise chystá vyhodnotit, co česká vláda v této otázce v poslední době udělala. Komise loni v září zahájila proti ČR za porušování protidiskriminačních zákonů Evropské unie proces, který může vést k postavení České republiky před Soudní dvůr Evropské unie.

Pusťte se do řešení etnických předsudků, radí aktivisté AI

„Premiér Bohuslav Sobotka a jeho vláda ukázali větší ochotu věc řešit než jejich předchůdci. Stále je před nimi ale dlouhá cesta. V minulosti už jsme mnohokrát slyšeli prázdné sliby o nutnosti reformy školského systému. Znevýhodňování českých dětí probíhá už celá desetiletí. Je načase s tím skoncovat,“ řekl Shetty.

Amnesty International proto vyzývá českou vládu, aby vytvořila systém pro monitorování a prosazování slíbených změn. Školní inspektoři by měli být pověřeni důsledně vést jednotlivé školy k odpovědnosti.

„Dokud se vláda nepustí do řešení etnických předsudků, které jsou jádrem tohoto problému, nezbavíme se ho,“ uvedl zástupce Amnesty International.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video