Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

V Česku poprvé dostalo nový orgán víc příjemců, než přibylo čekatelů

  • 1
Loni poprvé dostalo v Česku nový orgán víc lidí, než bylo nově zařazeno na čekací listiny. Doby čekání se zkrátily, ubylo těch, kteří se nedočkali, oznámil novinářům ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ocenil, že čekací doby na transplantaci jsou v Česku kratší než ve většině evropských zemí.

„Za takovými výsledky stojí obrovský kus práce celých týmů lidí. Starají se o organizace seznamu čekatelů i dárců, odběry a transport orgánů, transplantaci samotnou i následnou péči nejen o pacienta, ale také o rodinu dárce. Všem patří za tuto práci a skvělé výsledky velký dík,“ dodal ministr.

Loni se na seznam čekatelů nově podle ředitele Koordinačního střediska transplantací profesora Miloše Adamce dostalo 808 pacientů a bylo provedeno 846 orgánových transplantací.

Ve většině okolních zemí čekají podle něj pacienti na darovaný orgán dva až tři roky, Česko se dostalo na zhruba roční čekací lhůtu.

„Takovým výsledkům pomáhá, kromě dobré organizace celého procesu, také dobrá spolupráce při platbách za transplantaci od zdravotních pojišťoven a zlepšující se legislativní podmínky,“ vysvětlil Adamec.

Klíčová otázka podle něho je, zda jsou dárci. „I tady se loňský rok stal rekordním, získali jsme orgány od 263 zemřelých dárců, což je zatím nejvyšší počet dárců v historii České republiky i Československa,“ uvedl.

Na jeden milion obyvatel připadá 26,3 dárce, tím se Česko řadí mezi pět nejaktivnějších zemí Evropy a do první světové desítky. Ani dobré výsledky nezaručují, že všichni pacienti se dočkají. Vloni zemřelo 75 čekajících pacientů.

„Naším cílem je samozřejmě dostat počet těch, kteří potřebný orgán nedostanou, na nulu. Tomu, abychom se takovému stavu co nejvíce přiblížili, snad pomůže i osvěta a otevřený přístup k informacím, které naleznete na nových webových stránkách,“ dodal Adamec.

Každá transplantace je zachráněný lidský život

Podle předsedy České transplantační společnosti Petra Bachledy má na úspěšnosti transplantací v Česku podíl profesionální spolupráce všech sedmi českých transplantačních center především v dárcovském programu.

Velký podíl mají i lékaři, anestesiologové a intenzivisté. „Jejich extrémně náročná práce pro transplantační program vyžaduje uznání, protože ve výsledcích jednotlivých transplantačních programů není tak viditelná jako vlastní transplantace orgánů,“ zdůraznil profesor Bachleda.

Dodal, že na loňských výsledcích se také zásadně podílí rozvoj transplantací z žijících dárců.

Z odborného hlediska je pak podle něho velkým úspěchem zahájení programu transplantace tenkého střeva v IKEM Praha (více čtěte zde).

Loni v Česku lékaři provedli i největšího počet transplantací jater a plic. Podíl na tomto nárůstu má i zavedení chirurgické techniky, kdy se játra zemřelého dárce se rozdělí a jsou transplantována dvěma příjemcům.

Ve spolupráci transplantačních center IKEM a Motol lékaři transplantovali najednou srdce a plíce (o zákroku více najdete zde). V Motole byl zahájen program transplantací srdce u dětí.

„Zdůrazňujeme narůstající počet transplantačních výkonů, ale současně je třeba si uvědomit, že každá transplantace představuje zachráněný lidský život a významné zlepšení kvality života našich nemocných,“ připomněl Bachleda.

Čeští lékaři loni dokázali při unikátní operaci transplantovat pět orgánů najednou:

19. prosince 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video