Pákistánský oční chirurg Niaz Ali | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V Himálaji má tři miliony pacientů, Češi ho učí transplantovat rohovky

  • 25
Teploty hluboko pod nulou, které v těchto dnech zmrazily Česko, ho nechávají chladným. Pákistánský oční chirurg Niaz Ali je z domova zvyklý na krušnější zimu. Do Česka totiž přijel na dvouměsíční stáž ze Skardu v 2 500 metrech nad mořem. V Praze a Brně se právě učí především transplantovat rohovky.

Operovat rohovky přijde osmačtyřicetiletému lékaři doma velmi vhod. Na severu Pákistánu v odlehlém regionu Baltistánu je totiž jejich vada či poranění poměrně častou příčinou slepoty.

"Transplantace rohovek u nás nikdo nedělá. Je to pro mě velmi užitečné. Všechno, co se tady naučím, chci doma využít," popisuje Niaz, který je příslušníkem nepočetného himálajského národa Balti.

V Praze ho na soukromé klinice Lexum zaškoluje Martin Filipec, v Brně je pod dohledem Zuzany Hlinomazové z Oční kliniky Fakultní nemocnice.

V Pákistánu bude budovat banku rohovek

Doktor Niaz se do Česka dostal především díky horolezkyni Dině Štěrbové, která v pákistánských horách s kolegou Vítězslavem Dokoupilem v rámci sdružení Czech hospital provozuje nemocnici. Štěrbová během spolupráce s lékařem zjistila, že nezbytně nutné transplantace rohovek provádět neumí a hlavně ani nemůže. I s pomocí sdružení Berkat novinářky Petry Procházkové mu proto zajistila stáž v Česku.

V pražské Vinohradské nemocnici a brněnské tkáňové bance se navíc Niaz učí odebírat a skladovat rohovky. "Budeme mu pomáhat vybudovat banku rohovek ve Skardu. Pákistánská legislativa, na rozdíl od afghánské, odběr umožňuje," podotýká Štěrbová.

Pákistánec se během stáže měl původně soustředit právě jen na transplantaci rohovky. "Jeho zájem a potřeby jsou mnohem širší. Věnujeme se s ním tedy i chirurgii sklivce a sítnice, refrakční chirurgii (například odstraňování krátkozrakosti či astigmatismu především pomocí laseru - pozn. red.) nebo odstraňování šilhání," říká Filipec.  

Niazova spádová oblast, to jsou tři miliony lidí

Niaz Ali nemá doma pod vrcholky osmitisícovek z horského masivu Karákorum-Západní Himálaj o pacienty nouzi. Je totiž jediným očním chirurgem v třímilionové oblasti. Každý rok provede zhruba tisíc operací. "Pracovní podmínky pro doktory jsou u nás velmi těžké, protože je to odlehlá horská oblast a velmi vzdálená od velkých měst," líčí.

Podle Štěrbové nejméně polovina lidí v Baltistánu žije prakticky ve středověkých životních podmínkách. "Když se tam někomu podaří vystudovat, většinou se už nikdy nevrátí. Doktor Niaz Ali je velkou výjimkou. Po studiích se tam vrátil, aby byl užitečný svým lidem. Čočky si shání pomocí sponzorů a chudým pacientům je dává zadarmo," popisuje jednasedmdesátiletá horolezkyně.

Organizačně náročný pobyt zaplatila z větší části Czech hospital, na projektu se finančně podílí i Berkat. Žádné z lékařských pracovišť si za stáž Niaze Aliho nic neúčtovalo.  

V Česku se lékař ocitl poprvé. "Všichni doktoři, sestry a ostatní lidé, s kterými tu spolupracuji, se mi snaží pomoci. Všem jsem velmi vděčný. Když budu mít šanci, rád bych se sem znovu podíval," říká Niaz. Úplně vyloučené to není. Podle Štěrbové by totiž jeho domovská nemocnice měla v budoucnu spolupracovat nejen s Czech hospital, ale možná i zdravotními pracovišti v Česku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue