Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čeští muslimové jsou dobří, jen občas ujedou v kázání, říká arabista

  19:05
Arabista Bronislav Ostřanský z Akademie věd ve velkém rozhovoru pro iDNES.cz objasňuje, co je zač komunita českých muslimů, o které se aktuálně začalo mluvit po zásahu policie v pražské mešitě kvůli knize Základy Tauhídu. Ten se udál před třemi měsíci. Muslimové podle Ostřanského nejsou žádnými stroji na dodržování pravidel, a třeba i povinnost modlení pětkrát denně dodržuje málokdo.
Orientalista Bronislav Ostřanský z Akademie věd

Orientalista Bronislav Ostřanský z Akademie věd | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jak se díváte na zásah v mešitě s odstupem tří měsíců?
Nedávno pořádala Knihovna Václava Havla diskuzi o islámu a jeden z diskutujících byl můj kolega doktor Petr Pelikán, arabista a muslim, jehož erudice si vážím. Když byl prostor pro diskuzi, řešil se také zásah v mešitě. A kolega Pelikán zmínil, že podle jeho názoru policie doufala, že tam najde něco jiného, než jenom knížku. Nějaký informátor se chtěl asi ukázat. Já sám jsem slyšel všelijaké konspirační teorie, ale poněvadž jde o spekulace, nemohu se s tím svěřovat médiím. Snad jenom tu nejvtipnější: Udání na sebe poslali sami muslimové, aby se zbavili jinak neprodejného teologického pojednání.

Ale teď vážně. Já v tomto směru sdílím postoje platformy Společný hlas, sdružující představitele křesťanů, židů i muslimů, která nekritizuje zákrok policie, ale to mlčení, které následovalo. Mlčení nahrává konspiračním teoriím… Jinak, Bilal Philips v té knize mimo jiné rozebírá, proč jsou muslimové nadřazení nemuslimům. No a právě v tomto bodu spočívá velké nedorozumění. Protože muslimové, jak věří, jsou příjemci posledního a zároveň autentického božího zjevení. Ale to je teologický pohled. Kdyby z toho chtěla policie vyvozovat nějakou nenávist, tak to by musela hodně, opravdu hodně, probrat české knihovny. Mohl bych vám jmenovat x dalších podobných knížek o islámu, kde se jedna konkrétní teologická doktrína v rukou fanatiků může změnit ve zbraň. Vše je zneužitelné.

Kolik je vlastně podle vašeho odhadu v Česku muslimů?
Oficiální statistiky neexistují. U nás ta kolonka náboženství je při sčítání nepovinná. To, co vyšlo v minulém sčítání, což je něco málo přes tři tisíce, je naprostý zlomek. Sami muslimové často uvádějí deset až dvacet tisíc lidí. Odpůrci islámu mluví o padesáti tisících. Pravda bude nejspíš někde uprostřed. Českých konvertitů je několik stovek, převážně žen. Ale neplatí ta vžitá představa, že ke konverzi se žena dostane jen tak, že si vezme Araba.

A jak jinak se k islámu dostane?
Třeba tak, že hledá. Někteří skončí u Hare Kršna, někteří u islámu. Znám lidi, kteří se stali muslimy, protože měli nejprve rádi Orient. Většina konvertitů o svých důvodech nerada mluví, protože to je příliš osobní. Ani se jim nedivím. Ale jsou i výjimky, třeba pan Lukáš Lhoťan tu konverzi hodně medializoval.

Konverzí k islámu se ale člověk dobrovolně přihlašuje k velmi přísným pravidlům života. Možná proto to hodně lidem v Česku přijde divné...
Samozřejmě. To máte naprostou pravdu. Když je někdo buddhista z Vršovic, má to mnohem lehčí. Muslim je vázán spoustou pravidel. Ale většina z nich vám řekne, že jim určitě v českém právním prostoru nikdo neklade překážky muslimskou víru praktikovat. Tady nikdo nechce žádné šaríatské zóny jako v Anglii. Například halal maso: u nás existuje výjimka z veterinárního zákona. A i kdyby nebyla ta výjimka, tak si zdejší muslimové maso odněkud dovezou, což se běžně děje.

Nejde jen o právo, ale i o zvyky. Může někdo v české společnosti s osmihodinovou pracovní dobou držet několik modliteb během dne?
Muslim by se měl modlit pětkrát denně, ale to se často nedodržuje. To nedodržuje ani většina lidí v muslimských zemích. Snad jen v Saúdské Arábii když má někdo v době modlitby otevřený obchod, tak má problém. To samé se týká alkoholu. Člověk riskuje, jen když ho pašuje do doopravdy rigidních zemí, jako je opět třeba Saúdská Arábie.

Fotbalisté z muslimských zemí na mistrovství světa nedávno řešili problém, jestli se postit kvůli ramadánu, když musejí mít dostatek sil na fotbal...
To není žádná kuriozita. Tohle se skutečně řeší. V ramadánu se děje řada fyzicky náročných aktivit. Islám ukládá povinnost půstu s výjimkou dětí, nemocných, pocestných. Nebo lidí, jejichž fyzické selhání by mohlo něco způsobit. Svého času se řešilo, co má dělat pilot na dálkovém letu během ramadánu. A islámský odborník muftí řekl, že na prvním místě je bezpečnost. Islám je ohromně praktický.

Nejde jen o pilota, ale řada muslimů má náročné povolání: advokát, lékař, obchodník, diplomat. Ti také nemohou strádat a postit se....?
Během ramadánu se třeba ani na univerzitě nezkouší. To nemá smysl. Úřady jsou paralyzované. Ale pro spoustu lidí je to zase výzva, neboť půst pokládají za smysluplný a zdravý. Rádi ji podstoupí.

Takže my si představujeme všechny muslimy jako fundamentalisty, ale ve skutečnosti je i to praktikování víry vlažnější?
Lidé na internetových diskuzích si představují muslimy jako nějaké stroje, kteří perfektně dodržují pravidla, ale i v muslimských zemích najdete spoustu neislámského. To je věčné téma polemik mezi muslimy. Jako příklad vám uvedu mého oblíbeného spisovatele a vzdělaného Egypťana al-Asuáního, který si veřejně stěžuje, jak se v Egyptě šíří salafíja (radikální islám - pozn.red.). Tento výklad totiž podle něj odporuje duchu islámu, což se projevuje mimo jiné i v postavení žen. On si pak klade otázku: Jsem muslim a myslící bytost. Je tedy správně, abych musel být od žen oddělen, aby byly plně zahaleny a zahnány do ústraní a já naopak vnímán jako zvířátko, které samo nedokáže ovládnout své chtíče? Po několika kapitolách končí u toho, že správný muslim v ženě vidí předně lidskou bytost a pak až samici. Upozorňování na ohromné rozdíly napříč „světem islámu“ už zní skoro jako klišé, které navíc působí na odpůrce muslimů jako červený hadr na býka, ale ty rozdíly tady jsou a jsou skutečně ohromné.

Česká muslimská komunita je tedy mírumilovná, jen občas někdo „ujede“ v nějakém kázání?
Asi tak nějak. Ale když ujede, tak se to strašně medializuje a nenávist, kterou to pak vyvolá mezi zdejšími „muslimobijci“ je zcela nepřiměřená tomu původnímu podnětu. Zdejší komunita se neradikalizuje. Pouze vcelku kopíruje trendy na Západě, kde se chce čím dál víc etablovat striktní směr islámu zvaný salafíja, který těží z podpory ze Saúdské Arábie. V tomto výkladu islámu je mimochodem autoritou právě Bilal Philips, jehož naopak spousta muslimů moc nevyhledává.

V jedné z posledních zpráv BIS se v této souvislosti píše, že se v Evropě včetně Česka čím dál víc prosazuje islámské právo šaría. Je to tak?
To lpění na aplikaci islámského práva je příznačné právě pro ten salafijský pohled. V Evropě se prosazuje víc proudů. V názorech na přítomnost muslimů v Evropě jsou dva krajní póly: Jeden je takzvaný euroislám, který tvrdí, že muslimům nic nebrání, aby úspěšně fungovali v tomto legislativním prostoru, aniž by cokoli ztratili ze svého muslimství. Pak jsou lidé, kteří směřují k opaku. Pracovně se tomu říkává ghetto-islám. Z tohoto přístupu potom vychází zavádění takzvaných šaríatských zón v Londýně, Bradfordu a jinde v Anglii. Neboli tvrdí, že muslimové, ať žijou kdekoliv, se mají snažit islamizovat svůj životní prostor, což se projevuje mimo jiné v těch mediálně vděčných kauzách kolem šaríatských zón. K téhle myšlenkové linii patří i ten Bilál Philips. A když už jsme zase u Philipse, tak ten svoji knihu „Základy tauhídu“, kvůli které údajně zatýkala policie, psal především pro muslimy, kteří podle něj špatně pochopili islám. A víte, která je vůbec nejdelší kapitola té knihy? O hrobech a hrobkách. Podle něj si muslimové například nesmějí připomínat památku zesnulých stavbou hrobek. On třeba píše na rovinu, že by se měl zbourat Tádž Mahál. Kvůli tomu se pak všichni diví, proč jedni muslimové postavili mauzolea v Timbuktu a jiní muslimové tam po pár stoletích vjeli s tankem.

Zásah v mešitě

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přišli 25. dubna do dvou budov využívaných v Praze muslimy. Zásah sklidil kritiku, protože se konal v posvátný den pátek v době modlitby. Po razii byl obviněn český muslim Vladimír Sáňka za šíření rasismu. Měl se ho dopustit uvedením knihy Základy tauhídu na trh. Celá kauza se stále vyšetřuje.

A kolik je tedy těchto salafistů v Česku?
To já nevím a myslím si, že to neví ani sami muslimové. Ještě k té české muslimské komunitě. Je malá, ale názorově hodně různorodá. Registraci získali čeští muslimové v roce 2004. Na začátku, když ještě neměli registraci od státu, potřebovali postavit mešitu. Potřebovali tedy krytí. Vznikla tak Islámská nadace, vlastně dvě - jedna v Praze, jedna v Brně. Už v roce 1998 byla postavena brněnská mešita. Mnozí zdejší muslimové nemají ale ani tušení, kdo tomu tady „velí“, kdo je předseda a kdo místopředseda Ústředí muslimských obcí. To totiž vzniklo hlavně kvůli jednání se státem a pro zaštítění legislativního procesu, ne proto, aby „velelo“. Autorita v islámu nevyplývá z funkce, ale z náboženské kompetentnosti, tedy ze vzdělání. Proto bývají muslimové obecně tak často rozhádaní. V Libni je třeba nová mešita a její vedení dokonce uvažuje o vlastní organizaci. Nevím, v jakém jsou stadiu. Už jsem naznačil, že islám nemá systém autorit ve smyslu církve. Člověk se stane autoritou svým vzděláním. Evropský muslim může autoritu nalézt třeba i na internetu. A paradoxně, výbornou prezentaci na internetu mají třeba i ti fanatici, kteří teď táhnou Sýrií a Irákem a zanechávají za sebou potoky krve.

Projevuje se tady odvěká rivalita mezi sunnity a šíity?
Tady skoro žádní šíité nejsou. Naprostá většina muslimů v Česku jsou sunnité.

Do Česka se asi většina muslimů dostala díky studiím před rokem 1989...
Oni sem většinou chodili v rámci podpory zemí třetího světa. Často jsou to třeba stavební inženýři. Mnozí studovali na dnešní Vojenské akademii ve Vyškově. Proto je také tak velká muslimská komunita mimochodem v Brně. Třeba pražský imám vystudoval v Saúdské Arábii. Jeho vnímání islámu bude patrně vzdálené představě muslima, který tu přišel před lety z Egypta nebo Sýrie. Ona ta komunita je zkrátka malá, leč rozhádaná.

Proč je rozhádaná?
Poněvadž mají rozdílné představy o islámu. O tom se ostatně přou muslimové po celém světě. Je to vidět mimo jiné i na tom, kdo je zrovna pražským imámem. Donedávna jím byl Emir Omič, muž z Bosny, kterého si vážím. Mluví dobře česky, má pochopení pro zdejší mentalitu, ostatně ten balkánský islám je plný různých lidových prvků. No a to je přesně to, proti čemu radikálové často bojují. Z toho mála, co jsem slyšel: Omič byl oblíbený, ale byl prý „odejit“. Na jeho místo přišel Samer Shehadeh. Ten má jiný pohled na islám. Nový imám se straní novinářů, a v tomto jej naprosto chápu, neboť česká média a islám, to jsou převážně smutné kapitoly, do nichž raději nechci zabřednout... Zkrátka není tolik vidět, takže naše média znají hlavně Muneeba Hasana Alrawiho, ale ten zase není skutečnou náboženskou autoritou, nýbrž předsedou Ústředí muslimských obcí v ČR. Pan Shehadeh je vzdělaný a nábožensky nesporně kompetentní osobnost, napůl Čech, napůl Palestinec, avšak v jistém smyslu přesně ztělesňuje to, co není právě tou vlídnou mediální tváří islámu a co naopak naplňuje západní stereotypy o muslimech, které mohou vyvolávat obavy.

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

2. dubna 2025  22:11,  aktualizováno  23:15

Trumpova popularita poklesla, je nejmenší od inaugurace. Američany znejistěla cla

Obliba amerického prezidenta Donalda Trumpa poklesla na 43 procent, což je to nejméně od jeho lednového návratu do Bílého domu, protože Američané znejistěli kvůli zavádění cel a zacházení Trumpovy...

2. dubna 2025  23:02

Ruští agenti se snažili uplatit voliče 200 miliony eur, říká Moldavsko

Ruští agenti v loňském roce vynaložili na snahu koupit hlasy voličů zhruba 200 milionů eur (téměř 5 miliard korun). Snažili se získat hlasy v moldavských prezidentských volbách a referendu o EU. Ve...

2. dubna 2025

Rozpočet ministerstva zahraničí vyroste o 500 milionů. Zabezpečí ambasády

Rozpočet ministerstva zahraničí (MZV) na letošní rok se navýší o 500 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy. Peníze mají zamířit především na zajištění kybernetické i fyzické bezpečnosti...

2. dubna 2025  22:34

Americké volby nejsou pro chudé. Sto nejbohatších rodin utrácelo a ukázalo vliv

Do loňských amerických prezidentských a kongresových voleb, po nichž se Donald Trump vrátil do Bílého domu a jeho republikáni ovládli Senát i Sněmovnu reprezentantů, rekordně přispívali miliardáři....

2. dubna 2025  22:01

Izrael rozšiřuje operace v Pásmu Gazy. Hlad a genocida, zní z OSN

Rada OSN pro lidská práva ve středu schválila usnesení, ve kterém kritizuje Izrael za přerušení příměří v Pásmu Gazy, za tamější stav a připomíná mu slib, že předejde genocidě. Mezi čtveřicí zemí,...

2. dubna 2025  19:55,  aktualizováno  21:55

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nové přešlapy poradce Waltze: k vládní práci používal Gmail i další chaty na Signalu

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Mike Waltz a další členové Národní bezpečnostní rady Bílého domu používali své osobní účty v e-mailové službě Gmail ke komunikaci o...

2. dubna 2025  15:10,  aktualizováno  21:53

Europoslanci tvrdí, že obchodní válka s USA nikam nevede. Chceme změnu, říkají

Čeští europoslanci jsou přesvědčeni, že obchodní válka EU s USA není řešením. Někteří navrhují zaměřit odvetná opatření na americká cla v oblasti služeb, hlavně na technologické giganty. Americký...

2. dubna 2025  21:15

Astro-planetární karate a znásilňování. Argentina zadržela vůdce ruského kultu

Argentinská policie zadržela neblaze proslulého ruského sektáře Konstantina Rudněva, jenž léta týral a sexuálně zneužíval své stoupence. Spolu s ním skončilo ve vazbě dalších třináct lidí, zejména...

2. dubna 2025  21:13

Grónsko patří Gróňanům. USA si ho nevezmou, řekla dánská premiérka

Grónsko patří jeho obyvatelům a Spojené státy si ostrov nevezmou, prohlásila dnes dánská premiérka Mette Frederiksenová, která je na návštěvě tamního hlavního města Nuuku. Dodala, že udělá vše, co...

2. dubna 2025  21:03

Režisér Výměny manželek je zodpovědný za sebevraždu účastníka, rozhodl soud

Opavský soud odsoudil režiséra seriálu Výměny manželek. Podle rozsudku měl externí režisér Jan B. vyvíjet tlak na policistu, který se pořadu účastnil. Chtěl tak udělat pořad zajímavějším. Policista...

2. dubna 2025  20:52

Trumpova cla na automobily mohou nejvíce poškodit Slovensko, uvádí analýza

Americký prezident Donald Trump může cly, které se chystá uvalit na dovoz automobilů do Spojených států, nejvíce ublížit Slovensku. To je podle analýzy nizozemské banky ING totiž spolu se Švédskem...

2. dubna 2025  20:40