Pěstounka v SOS vesničce Magdalena Lečbychová a Zdenička

Pěstounka v SOS vesničce Magdalena Lečbychová a Zdenička | foto: Dalibor Puchtapro iDNES.cz

Češi chtějí být pěstouny, po konci ústavů by zájemců mělo být dost

  • 181
Plán ministerstva práce a sociálních věcí počítá s tím, že od roku 2014 půjdou děti do tří let věku přímo k náhradním rodinám. Kojenecké ústavy postupně zaniknou. Průzkum ukázal, že zájemců o pěstounství by mělo být dost.

Až 350 tisíc dospělých Čechů by si bylo ochotno vzít dítě do pěstounské péče. Vyplývá to z průzkumu Nadačního fondu J&T. Nadace oslovila tisíc respondentů. A pět procent z nich má "rozhodně zájem stát se pěstouny".

Jaký je mezi pěstouny zájem o postižené a romské dětiČtěte ve středu 11. dubna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"To je v přepočtu na obyvatele Česka právě tři sta padesát tisíc dospělých, kteří se chtějí bezprostředně stát náhradními rodiči," kalkuluje za nadaci Eliška Roubíčková. Průzkum poprvé naznačil, že ministerský plán nahradit kojenecké ústavy profesionálními pěstouny má šanci na úspěch, zájemců se najde dost.

To však neznamená, že by všichni lidé prošli sítí testů a prověrek. Například sdružení Amalthea se po velkém náboru v Pardubickém kraji přihlásilo 40 zájemců. "Pěstouny se jich nakonec stalo šest," říká ředitel sdružení David Svoboda. 

I kdyby se z velké skupiny případných zájemců nakonec stalo pěstouny jen deset procent, stačilo by to. Ministerstvo práce a sociálních věcí jich chce do ledna 2014 najít jen 500. Od tohoto data má úplně skončit posílání dětí do kojeneckých ústavů a místo toho půjdou rovnou k pěstounským rodinám. Ty k práci přilákají i peníze, protože plat pěstouna má stoupnout na 8 až 32 tisíc korun měsíčně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video