Pracovníkům Správy Národního parku České Švýcarsko se na břehu říčky Křinice

Pracovníkům Správy Národního parku České Švýcarsko se na břehu říčky Křinice podařilo pomocí fotopasti poprvé pořídit detailní záběry kriticky ohrožené vydry říční. | foto: NP České Švýcarsko

V Českém Švýcarsku žije vydra říční, potvrdily snímky z fotopasti

  • 14
Správě Národního parku České Švýcarsko se poprvé podařilo v tamní volné přírodě vyfotit vzácnou vydru říční. Její snímky pořídili pomocí fotopasti na břehu říčky Křinice.

Že se vydra v Českém Švýcarsku vyskytuje, bylo dosud zřejmé jen z nepřímých stop. Některým lidem se ji ale už podařilo také spatřit. Snímek, který by výskyt vydry v národním parku potvrdil definitivně, však ochráncům přírody zatím chyběl.

"Vydra patří k trvalým obyvatelům Českého Švýcarska. Při mapování v roce 2009 jsme zaznamenali na základě nepřímých stop výskyt nejméně čtyř vyder. Nově pořízené snímky v infračerveném spektru důkazy o výskytu vydry říční v národním parku ucelují," říká mluvčí parku Tomáš Salov.

Pracovníkům Správy Národního parku České Švýcarsko se na břehu říčky Křinice
Pracovníkům Správy Národního parku České Švýcarsko se na břehu říčky Křinice

Vydru lidé v minulosti málem vyhubili. Lovili ji kvůli husté kožešině a pronásledovali ji, protože jim plenila rybí chovy. Dnes je chráněná a rybáři dostávají odškodnění za ryby, které vydry uloví.

"Kvůli pronásledování i následkem znečištění vod v minulosti je dnes vydra říční v České republice kriticky ohroženým druhem. Vyhubená nebyla jen díky radikální změně přístupu člověka k přírodě," poznamenal ředitel správy parku Pavel Benda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video