V Černobylu unikla radioaktivní voda

Provoz v černobylské jaderné elektrárně byl ve středu narychlo zastaven kvůli úniku radioaktivní vody. Agentuře AFP to oznámil nejmenovaný místní činitel s tím, že únik nezpůsobil zvýšení radioaktivity. Zastavení později potvrdila i sama elektrárna.
Černobyl se stal v roce 1986 - při výbuchu a následném požáru čtvrtého reaktoru elektrárny - dějištěm nejhorší civilní jaderné katastrofy na světě. Radioaktivní spad zamořil Ukrajinu, Bělorusko, Rusko a část Evropy.
"Důvodem k zastavení reaktoru bylo objevení páry v místnosti 404/1 ..., kde jsou umístěna elektrická rozvodná vedení a další přístroje," uvádí se v prohlášení elektrárny. Nyní ochlazujeme energetický blok, abychom zjistili konkrétní příčinu úniku páry.

Tisková služba elektrárny zároveň uvedla, že nedošlo k žádnému úniku radiace.

Reaktor byl odstaven v 10:04 SEČ. Naposledy byl provoz reaktoru zastaven minulé pondělí kvůli prudkému poklesu napětí ve vysokonapěťovém vedení na trase Vinnica-Černobyl, který způsobily silné větry. Jeho provoz byl obnoven minulý čtvrtek v noci.

Ze čtyř jaderných reaktorů byl až do středy v provozu pouze jeden. Čtvrtý reaktor explodoval 26. dubna 1986, první reaktor byl uzavřen v roce 1996 v rámci dohody Kyjeva a skupiny sedmi nejvyspělejších států světa (G7) a druhý reaktor byl odstaven v roce 1991 kvůli škodám, které způsobil na zařízení požár.

Ukrajinský prezident Leonid Kučma přislíbil pod sílícím mezinárodním tlakem elektrárnu k letošnímu 15. prosinci definitivně uzavřít. Předpokládá se, že bezpečné uzavření elektrárny potrvá několik let.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video