Holandští fanoušci sledují na Staroměstském náměstí fotbalové utkání se Slovenskem | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

V centru Prahy společně fandily stovky „oranjes“ a Slováků

• 9
Slunce, pivo, dresy, vlajky a šály. Stovky napjatých fanoušků sledovaly na pražském Staroměstském náměstí fotbalový mač mezi Slovenskem a Nizozemskem v osmifinále fotbalového šampionátu v JAR. A v převaze byli při úvodním hvizdu kupodivu i v Praze "oranjes".

Řady nizozemských fanoušků posílili i další cizinci, kteří se oblékli do oranžových barev. A už po osmnácti minutých mohli explodovat nadšením, když Arjen Robben "povodil" slovenskou obranu a vstřelil gól.

Slovenské příznivce branka sice rozesmutnila, ale už od duelu s Itálií, kdy výhrou 3:2 rozhodli o postupu a obhájce titulu naopak poslali domů, mají jasno.

On-line reportáž ze zápasu najdete zde

Utkání Nizozemsko - Slovensko minutu po minutě

"Jsou to hrdinové," hájil hráče usměvavý Matěj. Na Staroměstské náměstí přišel fandit s kamarádem Patrikem, který ani po Robbenově gólu neztrácel víru. "Tým stále může překvapit. Vždyť Vittek už dal na turnaji tři góly."

Slovenský fanoušek sleduje na Staroměstském náměstí fotbalové utkání s Nizozemskem

Počet fandů slovenského týmu narůstal každou minutou. Nefandili mu pouze Slováci ale také Češi. Slováci v druhé půli inkasovali podruhé a gól z penalty v posledních okamžicích zápasu už je od vyřazení nezachránil.

Patrik byl výsledkem trochu zklamaný. "Věřil jsem, že se týmu podaří zápas zvrátit. Róbert Vittek měl sice řadu šancí, ale chybělo mu přesnější zakončení," postěžoval si.

Holandské fanynsky sledují na Staroměstském náměstí fotbalové utkání se Slovenskem

Naproti tomu nizozemský tábor se zdržel střídmého hodnocení. Fanynka oranžových Kim přiznala, že Slováci jsou na mistrovství překvapením. Dodala, že by ve čtvrtfinále proti svým viděla raději Chile než Brazílii. Jihoamerický duel se hraje večer.

Fanoušci v Praze sledují přenosy na obří obrazovce o rozměrech 5 x 7 metrů. V žádné jiné evropské zemi, která nemá v JAR své fotbalisty, takzvaný Fan park nevyrostl. V celosvětovém měřítku se stejně zachovala jen Panama.

Spokojení jsou i prodejci občerstvení na Staroměstském náměstí, kterým se od začátku turnaje zvedly tržby v průměru o 15 procent.