V Čechách vlála tibetská vlajka

  • 11
Vyvěšením tibetské vlajky si více než 120 radnic českých a moravských měst a obcí připomělo 43. výročí krvavých událostí v Tibetu. Číňané tam 10. března 1959 potlačili lidové povstání. V zemi nastolili vojenské kontrolní výbory a nejvyšší tibetský představitel dalajláma musel emigrovat.

Poprvé letos vlajku vyvěsil i ostravský magistrát. "Na problémy obyvatel Tibetu upozorňují média. Radnice vyvěšují vlajky a lidé demonstrují před čínskými institucemi. Toto je další forma, jak zastavit potlačování lidských práv," řekla jedna z účastnic.

Tibet se stal samostatnou administrativní jednotkou v rámci Číny v roce 1949. O dva roky později byla podepsána dohoda, která přiznávala Tibetu vnitřní autonomii, ale nebyla nikdy dodržována. V roce 1959 armáda potlačila protičínské povstání a nejvyšší tibetský představitel dalajláma odešel do exilu.

Uherské Hradiště
Uherskohradišťská radnice v neděli poprvé vyvěsila modročervenou vlajku Tibetu se zlatým sluncem. Tibetská vlajka zavlála ve Zlínském kraji také na radnicích ve Zlíně, ve Valašském Meziříčí i dalších městech. V Rožnově pod Radhoštěm vlaje tibetská vlajka nad městskou knihovnou. Knihovníci obsluhují návštěvníky v tričkách s nápisem Svobodu Tibetu.

S - klub v Uherském Hradišti připravil na úterý besedu s názvem Ladak - Malý Tibet. Pořadatelská Společnost pro trvale udržitelný život pozvala Petra a Kateřinu Jelínkovy, kteří s dobrovolníky z celého světa strávili v tibetské rodině v Ladaku šest týdnů. "Snažili se lépe pochopit namáhavý život v soběstačné společnosti s buddhistickou tradicí v prostředí Himálají. Současně tamním lidem nabídli hlubší pohled na konzumní život v Evropě," uvedla pracovnice Společnosti pro trvale udržitelný život Jana Hajduchová.

Ostrava
Několik desítek Ostravanů malovalo smývatelnými barvami na dlažbu Masarykova náměstí v centru města modročervenou tibetskou vlajku se zlatým sluncem. "Chceme tak upozornit na potlačování lidských práv v Tibetu a vyjádřit podporu tamnímu lidu v boji za svobodu," řekl organizátor akce Matěj Kastner. Malování vlajky o rozměrech sedm krát 12 metrů je součástí projektu Sedm dní v Tibetu.

Během sedmi dnů se v Ostravě totiž uskutečnila řada přednášek o tibetské kultuře a náboženství. Vystupující hovořili o útlaku Tibeťanů. Čínské úřady jim podle nich znemožňují vzdělání, ničí jejich kláštery a zacházejí s nimi jako s druhořadými občany.

Jižní Morava
Tři hodiny létalo na Znojemsku ultralehké letadlo s tibestkou vlajkou a desetimetrovým nápisem Svobodu Tibetu. "Poprvé jsme tak protestovali proti obsazení Tibetu Čínou i ve vzduchu," řekl člen hnutí Nesehnutí Dušan Rosenbaum. Aktivisté uspořádali v rámci Dne Tibetu výstavy a koncerty v Boskovicích na Blanensku a v Brně.

Protest ve vzduchu se konal poté, co tuto službu nabídl aktivistům jeden z pilotů, který využívá svůj stroj k letům s reklamou. "Uhradili jsme jen palivo," uvedl Rosenbaum. Přibližně 400 lidí se v noci na neděli účastnilo na jihu Moravy "Koncertů pro Tibet". Při setkáních vybrali pořadatelé na darech a vstupném asi 5 tisíc korun. Peníze předají nadačnímu fondu Potala a sdružení Lunghta.

Čeští aktivisté tak chtějí podpořit tibetskou dětskou vesničku v indické Dharamsale a studium mladých Tibeťanů v České republice. Kromě mnoha měst v regionu zavlála dnes tibetská vlajka i na budově krajského úřadu. K akci se však opět nepřipojil brněnský magistrát. Jeho vedení tvrdí, že otázku Tibetu by neměli řešit občané, ale diplomaté.

Olomoucko
Deset listnatých stromů vysázeli v sobotu na břehu rybníka u Sobáčova na Olomoucku lidé, kteří si tak připomněli 43. výročí krvavého potlačení lidového povstání v Tibetu. Organizátor akce Pavel Nováček řekl, že stromy sázelo zhruba 100 lidí. Na břehu rybníka přihlíželi i vyvěšení tibetské vlajky. "Do Sobáčova přijel Lubor Kysučan z organizace Amnesty International, který účastníky akce informoval o vyvěšování tibetské vlajky v mnoha zemích a městech celého světa," uvedl Nováček.

Tibetu bylo o víkendu v Bohuňovicích na Olomoucku a v Mohelnici na Šumpersku věnováno i promítání filmu Sedm let v Tibetu.

Hradec Králové
Demonstrace za lidská práva v Tibetu se před královéhradeckým magistrátem zúčastnily dvě až tři desítky lidí. Protože se místní radnice k celorepublikové akci Vlajka pro Tibet nepřipojila, modročervený prapor se zlatým sluncem na městských stožárech nezavlál. Kritizovala to řada demonstrantů, včetně bývalého primátora a nedávného administrátora OSN v Kosovu Martina Dvořáka.

Svolavatel akce Vlajka pro Tibet, Pavel Rytíř ze Strany pro otevřenou společnost, na Ulrichově náměstí v Hradci Králové.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video