Svoboda dosud nebyl z ničeho obviněn. Je takzvaně prověřován. Ilustrační foto.

Svoboda dosud nebyl z ničeho obviněn. Je takzvaně prověřován. Ilustrační foto. | foto: René Volfík, ČTK

V Bušinových milionových podvodech figuruje další komplic - úředník

  • 25
Policie má podezření, že do "případu Bušina" je zapleten vysoký regionální úředník – druhý muž středočeského finančního ředitelství Jaromír Svoboda. V kauze jde o stamilionové daňové podvody. Z nich je obviněn bývalý manažer středočeských nemocnic a exporadce hejtmana Davida Ratha Filip Bušina a jeho sedm kompliců.

MF DNES zjistila, že kriminalisté vtrhli i na středočeské finanční ředitelství a zabavili zde řadu dokumentů. Náměstek Svoboda byl poté postaven "mimo službu".

"Mohu potvrdit, že u nás policie udělala prohlídku. Neznám přesné podrobnosti, z čeho konkrétně je pan Svoboda podezřelý, pozastavil jsem mu však preventivně výkon funkce náměstka," řekl MF DNES šéf finančního ředitelství Pavel Trnka.

Svoboda, který dál pracuje v úřadu jako řadový referent, se k případu odmítl vyjádřit. Ani policie nechce vyšetřování komentovat.

Jisté je, že Svoboda dosud nebyl z ničeho obviněn. Je takzvaně "prověřován". Policie tak s jistotou neví, zda má se stamilionovými podvody něco společného.

Třísetmilionový podvod

Z čeho policie Svobodu podezírá? MF DNES se nyní jako první podařilo získat detaily z vyšetřování. Tento státní úředník shání ve volném čase peníze na chod některých sportovních klubů, například hokejové Hvězdy. A právě firmy kolem Bušiny a jeho kompliců si u těchto klubů objednávaly reklamu.

"Prokazatelně přišel s některými obviněnými do styku," řekl MF DNES zdroj, který je detailně obeznámený s vyšetřováním.

Právě prostřednictvím reklamy podle policie připravila Bušinova skupina stát téměř o tři sta milionů. Detektivové tvrdí, že skupina založila firmu Trelia, jejímž jednatelem byl nastrčený občan z Dominikánské republiky.

Bušinovi zákazníci této společnosti platili za fiktivní reklamu. Díky tomu si výdaje na propagaci mohli dát do nákladů a odvedli státu nižší daně. Podle policie proteklo jen v roce 2008 Trelií přes 700 milionů korun.
Firma sice zajistila reklamu na sportovních utkáních, její hodnota však byla řádově nižší než ta, na kterou vystavila faktury.

Miliony v igelitkách

A proč by zákazníci dobrovolně platili víc? Peníze z Trelie putovaly na účty dalších firem. Odtud se pak v hotovosti vracely zpět zákazníkům.  

Policie sledovala skupinu celý minulý rok. Podle protokolů vypadalo předávání peněz takto: obvinění Josef Blažek a Patrik Čapek dostali šifrou pokyny, kde mají vybrat peníze. Společně dojeli k několika bankám a vybrali zde z účtů miliony. Obvykle to bylo zhruba 4,9 milionu korun.

Následně se setkali s dalšími členy skupiny a předali jim peníze v naplněných taškách. Vše řídili Filip Bušina a David Belous. V té době už Bušina pracoval pro hejtmana Davida Ratha.

Podle policie takto skupina odnosila 650 milionů korun. To je zhruba 130 igelitových tašek.

Sídla firem ve Středočeském kraji

Bušina a jeho komplicové přitom soustředili sídla většiny svých firem do Středočeského kraje. "Podvody za tři sta milionů nelze tak snadno schovat. Logicky by se jim hodilo, kdyby měli někoho, kdo by je mohl upozornit třeba na kontroly finančního úřadu," řekl zdroj.

A jsme zpět u náměstka finančního ředitelství Svobody. Ten by byl pro takový úkol ideální. Obzvláště, když s Bušinou a jeho lidmi přicházel do styku a navíc s jedním z obviněných, Martinem Bušanským, podniká Svobodův syn Luboš.

Policie zatím tuto verzi prověřuje, přímé důkazy nemá. Bušanský se včera odmítl vyjádřit. Luboš Svoboda nebyl k zastižení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video