Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Shoukhrat Mitalipov et al. , Profimedia.cz

Dítě ze tří rodičů? Britská vláda schválila eticky sporný návrh

  • 81
Britský kabinet odklepl návrh, díky němuž by při umělém oplodnění mohla být v budoucnu použita DNA tří lidí. V platnost by zákon mohl vstoupit do dvou let. Schválení v parlamentu však nebude jen tak.

Když Louise Brownová v úterý slavila své pětatřicáté narozeniny, půlkulaté výročí s ní obrazně oslavovala i lékařská věda. Nenápadná Britka se totiž 25. června 1978 stala historicky prvním dítětem na světě, které se narodilo díky umělému oplodnění.

Experimentální početí Brownové, jejíž prostřední jméno zní Joy neboli Radost, tehdy doprovázel nejen zájem a obdiv, co dokáže medicína, ale také kritika a etické odsouzení. O tři a půl dekády později se umělé oplodnění stalo celkem běžným a vyhledávaným řešením zoufalých párů, jimž se nedaří počít přirozenou cestou.

Poněkud symbolicky, jen dva dny po narozeninách Brownové, schválila britská vláda návrh, který v budoucnu jistě zjitří emoce. Podstatou návrhu totiž je, že by se při umělém oplodnění mohla zavést procedura na principu tří rodičů. Lékaři by takový postup zvolili v případě, že matka je nositelkou nějaké vážné dědičné choroby, která může způsobit například svalovou dystrofii.

Slovníček pojmů

DNA (deoxyribonukleová kyselina) nese genetickou informaci téměř všech organismů. Prvně ji popsal švýcarský lékař Friedrich Miescher v roce 1869, její strukturu však rozklíčovali až vědci v britské Cambridgi v dubnu 1963.

DNA zadává program buněk a tím předurčuje vývoj a vlastnosti celého organismu. Mitochondriální DNA označuje DNA v mitochondriích a tvoří součást mimojaderné genetické informace. Neurčuje vlastnosti organismu.

Svalová dystrofie je vrozené onemocnění, které způsobila mutace genu kódujícího protein dystrofin. Projevuje se u chlapců, přenašečkami jsou ženy. Vyznačuje se postupující svalovou ochablostí, od nohou po dýchací orgány.

Zdroj: Wikipedia.org

Vědci by embryu takové ženy odebrali vadnou mitochondriální DNA a nahradili ji částí od zdravé dárkyně, tedy třetího "rodiče".

Dítě: 1 + 1 + 1

Něco takového zatím nikde ve světě nefunguje, i když na experimentální úrovni vědci s takovými případy pracují, a to i v České republice. Pokud britští zákonodárci vládní návrh odsouhlasí, ostrovy se stanou první zemí, která takový zásah do vývoje člověka dovolí.

Zákon by mohl začít platit do dvou let, ale je nasnadě, že schválení nebude snadné. Na půdě britského parlamentu se očekává ostrá eticko-morální debata. Návrh má mnoho kritiků, podle nichž je míchání genů přímou cestou ke klonování lidí.

V Česku radí asistovanou reprodukci

V Británii se podle serveru BBC rodí s vážnou vrozenou vadou každé dvousté dítě. U nás je onemocnění mitochondrickými poruchami udáváno v poměru jedna porucha na tři a půl až pět tisíc dětí, uvedl docent Tomáš Honzík z Laboratoře pro studium mitochondriálních poruch.

"Mitochondriální porucha je poměrně častý problém. Z více než dvou set typů mitochondriálních poruch je to však jen třicet sedm chorob na úrovni mitochondriální DNA, které se dědí z matčiny strany," řekl vědec MF DNES.

V Česku zatím neexistuje prenatální diagnostika u žen, které jsou nositelkami mitochondriální poruchy. Takže by ani nebylo možné DNA "namíchat" se zdravou částí od jiné ženy. Navíc to není dovoleno. Rodinám, kterým se narodilo dítě s dědičnou nemocí, nebo se ví, že matka je nositelkou vadné DNA, se proto doporučuje početí prostřednictvím asistované reprodukce, tedy s využitím náhradní dárkyně vajíčka. Dítě pak má alespoň padesát procent genů z otcovy strany.

Britský zákon by něco takového změnil. Mitochondriální DNA od dárkyně nemá mít vliv na podobu ani chování dítěte. To, jak vypadá, určuje buněčné jádro, kterého se procedura nijak nedotýká. Mitochondriální DNA, kterou tvoří třináct strukturálních proteinů, souvisí především s tvorbou energie.

"Podoba se nepromění, ale existují teorie typu, proč někdo vyhraje olympiádu, zatímco druhý si raději zaleze s knihou pod strom. Podle některých je to nastavením mitochondriální DNA, nastavením našeho energetického metabolismu," uvedl Honzík. "Pak by například lenivější maminka mohla mít trochu sportovněji naladěné dítě, protože by mělo trochu jinak nastavený energetický metabolismus," vysvětlil zjednodušeně zmíněné teorie.

Považujete "dítě tří rodičů" za přílišný zásah do zákonů přírody?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 2. července 2013. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 801
NE
NE 750


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Klonování

Video