Dělníci odstraňují plastiku Entropa z budovy Rady EU v Bruselu (11. května 2009) | foto: Profimedia.cz

V Bruselu začala předčasná demontáž kontroverzní plastiky Entropa

  • 118
Kdo zná Entropu pouze z médií, bude mít šanci ji spatřit na vlastní oči dřív, než se čekalo. V bruselské budově Rady Evropské unie začala demontáž kontroverzní plastiky zachycující stereotypy zemí sedmadvacítky. Její autor David Černý ji nechává předčasně sundat a přemístit do Prahy kvůli nesouhlasu se svržením Topolánkovy vlády.

Ještě koncem minulého týdne David Černý tvrdil, že se demontáže osmitunové Entropy v Bruselu sám zúčastní. Dnes ráno ale iDNES.cz řekl: "Nejsem v Bruselu, poslal jsem tam své lidi." Na otázku, zda se v nadcházejících dnech do Bruselu vypraví, odpověděl: "Možná."

Šest nebo sedm Černého pomocníků by mělo plastiku stáhnout z atria během dneška. "Začnou na tom dělat, až dorazí jeřáby, je to dost komplikovaná záležitost," podotkl ráno Černý. Po třinácté hodině už bylo demontované třeba Maďarsko, Slovensko, Řecko nebo italský ostrov Sardinie.

Entropa by měla být do konce týdne v Česku. Přijede přes Bonn, Frankfurt a Plzeň. Nakládat se podle Petra Cinkla ze společnosti BlueTrucks, která plastiku převáží, začne ve čtvrtek ráno.

Dělníci odstraňují plastiku Entropa z budovy Rady EU v Bruselu (11. května 2009)

Dělníci odstraňují plastiku Entropa z budovy Rady EU v Bruselu (11. května 2009)

Entropa musí zvládnout cestu dlouhou tisíc kilometrů. Urazí ji ve speciálních obalech, chránících její části před otřesy. "K převozu použijeme tři kamiony. Prostory budovy Rady ministrů EU umožňují zajetí vždy pouze jednoho vozu," vysvětlil ředitel přepravní firmy Radek Holub.

Původní dohoda mezi Černým a Úřadem vlády zněla, že po vzájemné dohodě lze změnit datum deinstalace. "Součástí této dohody je, že náklady spojené s deinstalací hradí autor," uvedl Jan Vytopil ze Stálého zastoupení při EU.

Přepravce ale nechce po Černém ani korunu. "Zajistíme transport zdarma," sdělil iDNES.cz Petr Cinkl. Černý oslovil několik firem kvůli sponzorování dopravy a jedna z nich podle něj kývla.

Z atria budovy Rady EU se plastika přesune do pražských Holešovic, kde si ji zájemci budou mít možnost prohlédnout v centru současného umění DOX. "Vernisáž bude 12. června," dodal Černý.

Byla pro Topolánkovu, ne Fischerovu vládu

To, že se plastika odstraňuje tři dny po jmenování nové, "překlenovací" vlády, není náhoda.

Plastika Entropa - Rakousko"Dělal jsem ji pro Topolánkovu vládu, ne pro Fischerovu," vysvětlil už dříve Černý, kterému se nelíbí, že ČSSD svrhla vládu během českého předsednictví.

"Není to proto, že bych podporoval Topolánka, je to prostě proto, že to, co udělali socani s Klausem, je nestoudnost," vysvětlil Černý.

Původně měla být Entropa v Bruselu do konce června, kdy Česko ukončí své předsednictví Evropské unii. - čtěte Černý odstraní Entropu dříve, nelíbí se mu Fischerova vláda

Entropa? Dvojí pitomost

Nově jmenovaný ministr zahraničních věcí Jan Kohout by Entropu rád vídal v atriu sídla Rady EU do konce našeho předsednictví. "Já si myslím, že jde o dvojí pitomost. První, že tady byla umístěna, druhá, že ji nyní sundáváme. Byl bych radši, kdyby zůstala až do konce. Měla by tu zůstat," řekl MF DNES.

Asi čtyřicetiletá Němka, zaměstnankyně Evropské rady, lituje, že Entropa zmizí. "To je škoda, chtěla jsem sem vzít manžela, aby to viděl. Přijde mi to jako konečně odvážné dílko, které si dělá legraci z předsudků. Ožilo to tady a zvedlo povědomost o instituci, o Radě, která je ze všech evropských institucí nejméně viditelná."

Pro místní úředníky v Bruselu nejsou důvody snímání Entropy důležité. Někteří ani nezaznamenali debatu o tom, že by se plastika měla sundávat.

"Těm, kteří to zaznamenali, podle mě nebyl důvod známý. Upřímně si nemyslím, že ten v uvozovkách protest Davida Černého někdo tady takhle vnímal," řekl iDNES.cz bývalý eurokomisař Pavel Telička s tím, že v Bruselu nikdo nežije důvody, proč Entropa mizí. "Co zde bylo vnímáno, byl pád vlády, včetně chování všech aktérů," dodal.

Marketingový tah, nebo gesto?

Podle Pavla Teličky může být demontáž gestem i marketingovým tahem. "Fakt, že Černý přechytračil předchozí vládu a dostal se na titulní stránky zahraničních novin, to bylo marketingově zdatné a chytré," domnívá se.

"Pokud bych tato fakta vzal v úvahu, uvažoval bych o tom, že to může být marketingový tah. Tím, že ji předčasně sundá, upoutá na sebe samozřejmě pozornost," uvažuje Telička. "Můžu vzít v potaz ale i to, že je to gesto."

Bývalý eurokomisař ale žije bruselskou realitou, které na Entropu tolik pozornosti neupíná. "Víc mě zaujala dnešní schůzka evropských ministrů s kubánských disidentem," podotkl Telička.

Plastika nadzvedla ze židlí celou Evropu

Entropa = mystifikace

Entropa měla být symbolem českého předsednictví. Dohoda zněla, že sedmadvacet zemí EU umělecky zpodobní stejný počet umělců z členských zemí EU. Entropa je ale dílem Davida Černého a jeho týmu. Černý si dokonce dal tu práci a sepsal i katalog s fiktivními jmény umělců, kteří své země na Entropě komentují. Peníze, které Černý od vlády dostal, nevyužil a vrátil je.

Entropu oficiálně odkryl v polovině letošního ledna dnes již bývalý vicepremiér Alexandr Vondra. Zároveň se musel hned omlouvat zemím, které umělecké dílo Davida Černého urazilo.

Tou dobou už plastika v atriu budovy Rady EU visela několik dní a Evropou se stačila přehnat vlna nadšení, ale i protestů. - čtěte Došlo mi, že to praskne a bude to průšvih, kaje se výtvarník Černý

Nejvíce se plastika dotkla národní hrdosti Bulharů a Slováků. Bulharsko zpodobněné jako turecký záchod si v Bruselu mohli eurokomisaři a turisté prohlížet pouze krátce. Pět dní po oficiálním odhalení byla tato část Entropy zakryta černou plachtou.

Zda zůstane přikryté i po instalaci v Praze, není jasné. "To je otázka, uvidíme," mlžil Černý. "Je to tajemství, přijde se pak podívat víc lidí," dodal. Vyhýbavě odpověděl i na dotaz, zda plastika dozná nějakých úprav, či zda třeba zahalí i jiné země.

Po Bulharech se ozvalo Slovensko, na plastice zobrazené jako uherský salám ovázaný provázkem v barvách maďarské trikolory. Slovákům ale nakonec stačila pouze omluva.

Plastika Entropa - LitvaMezi ty kontroverznější se na Entropě řadí také Dánsko, které je vyobrazeno jako lego, v němž je ale zřetelně vidět obrázek připomínající karikaturu Mohameda s roznětkou v turbanu. Právě dánské karikatury Mohameda vyvolaly před třemi lety v muslimském světě vlnu rozhořčení. Terčem spekulací se stalo i Německo - dálnice s auty totiž připomíná svastiku. Vyobrazení Litvy by se zase nemuselo líbit Rusku - tato část skládačky představuje Litevce, kteří močí na ruskou stranu hranice.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video