Továrna Oskara Schindlera v Brněnci

Továrna Oskara Schindlera v Brněnci | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V Brněnci možná bude opět stát nacistický lágr Oskara Schindlera

  • 25
Příběh o napraveném nacistovi Oskaru Schindlerovi bude mít možná pokračování. Strážní věže a ostnaté dráty by mohly znovu obehnat místo v Brněnci na Svitavsku, kde čekalo na konec války téměř dvanáct set Schindlerových Židů. Převezl je sem z Polska a zachránil je tak před smrtí.

Areál v Brněnci na Svitavsku se dostal do rukou společnosti, která by ráda z bývalé fabriky udělala muzeum. Zatímco některé staré tovární haly po zkrachovalé textilce Vitka jdou k zemi, fabrika, kde se odehrál závěr oskarového filmu Schindlerův seznam s Liamem Neesonem v hlavní roli, zůstane.

Vzpomínky Eduarda Kubína

Když se blížil konec války, Eduardu Kubínovi z Brněnce bylo sedmnáct let a byl totálně nasazen v tamní továrně. Židy vídal každý den z okna, ale nesměl se s nimi setkat.

Továrna Oskara Schindlera v Brněnci

"Pamatuji si, že byla hrozná zima a oni měli na nohách namotaný pytle," vzpomíná.
Pamatuje si i Schindlera samotného. "Hrozně chlastal. Dobré jídlo a kořalka, to bylo něco pro něho. Když byl konec války a měli jít na nějaký pochod smrti, přišla zásilka z Maďarska, hodně kořalky a dobrého jídla. Skupina esesáků se s ním tak strašně ožrala a přejedla, že prošvihli i pochod smrti," směje se.

"Vážíme si toho, že tu působil Schindler. Máme na stole několik variant, od zřízení Schindlerovy stezky až po velké muzeum. Dokonce jsme oslovili Židovskou obec, abychom věděli, zda nemají zájem nás podpořit," uvedl Tomáš Janů z olomoucké společnosti Blue Fields, která areál získala.

Už před devíti lety zastupitelé v Brněnci rozhodli, že muzeum připomínající Schindlerův tábor chtějí. Na ukázku tam měly být vztyčeny strážní věže, původní tábor i s ubikacemi a celý areál měl být oplocen. Jenže textilka Vitka o podobných plánech nechtěla ani slyšet a obec neměla peníze.

Muzeum je skvělý nápad, říká historik

"Finančně nemůžeme pomoci, jsme v dluzích, ale jsme schopni dát do toho připravený projekt a spolupracovat. Máme k dispozici i potřebné pozemky," uvedl starosta Brněnce Blahoslav Kašpar.

Schindler byl kontroverzní německý obchodník, který za války zachránil až 1 200 Židů před deportací do koncentračního tábora. Za války podporoval nacistický režim a získal do své správy arizovanou továrnu v Krakově. Později zařídil přesun stovek židovských pracovníků z Polska do Brněnce u Svitav.

Jeho čin i 66 let po válce vyvolává spory, zda šlo o pomoc člověka, ve kterém se probudily geny dobra, nebo vypočítavý tah válečného zločince. Ať už lidé na Svitavsku patří ke kterémukoliv proudu, nápad na zřízení muzea holocaustu podporují. "Kdyby se to povedlo, byl bych nadšen," uvedl svitavský historik Radoslav Fikejz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video