V Brně zřejmě bude Univerzita obrany

  • 1
V Brně zřejmě vznikne Univerzita obrany, v níž splynou tři dosavadní vojenské vysoké školy. Počítá s tím návrh zákona, který schválila sněmovna, nyní ho posoudí ještě Senát a prezident. Dolní komora neschválila návrh, aby univerzita nesla jméno Heliodora Píky.

K přijetí tohoto požadavku Zbyňka Novotného z ODS ale nechybělo mnoho, hlasovalo se o něm několikrát. Kromě občanských demokratů byli pro koaliční lidovci a US-DEU, ale i někteří sociální demokraté včetně premiéra Vladimíra Špidly. Přesto návrh nakonec neuspěl.

Proti byl například ministr obrany Miroslav Kostelka, který řekl, že ani v zemích NATO nejsou obdobné univerzity takto pojmenovávány. Zdůraznil však, že si tohoto generála váží. Píka byl za komunismu popraven po vykonstruovaném procesu.

Zákon počítá s tím, že se sloučí Vysoká vojenská škola pozemního vojska ve Vyškově, Vojenská akademie v Brně a Vojenská lékařská akademie Jana Evangelisty Purkyně v Hradci Králové. Jejich studenti by se stali studenty Univerzity obrany.

Nyní mají všechny tři vojenské vysoké školy celkem 2200 zaměstnanců. Lidé z ministerstva obrany předpokládají, že po plánovaném sloučení bude mít Univerzita obrany asi 500 až 700 zaměstnanců a uspoří asi třetinu dosud vynakládaných peněz.

Sídlo Univerzity obrany chce vláda umístit do Brna zejména kvůli možnosti spolupráce s ostatními veřejnými vysokými školami, kvůli sociálnímu, kulturnímu a informačnímu zázemí města, dlouholeté tradici vojenského školství, kvalifikované pracovní síle a infrastruktuře.


Video