Lékaři se budou školit i s pomocí robotických pacientů. Ilustrační foto

Lékaři se budou školit i s pomocí robotických pacientů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V Brně vyroste simulátor nemocnice, lékaři tu budou operovat roboty

  • 3
Brno se stane jedním ze dvou evropských měst, do něhož se budou na školení sjíždět lékaři a zdravotní sestry z celé Evropy. Do tří let tu má vyrůst speciální "virtuální nemocnice", ve které si budou zdokonalovat práci v týmu nebo řešení krizových situací. Projekt vyjde na 700 milionů.

Ministerstvo zdravotnictví chce získat až 85 procent potřebné částky od Evropské unie.

Licenci pro vybudování centra získalo Česko od prestižní americké kliniky Mayo, které podobné vzdělávací centrum provozuje od roku 2006 a která je považována za jedno z nejprestižnějších zdravotnických zařízení na světě.

"Multidisciplinární simulační centrum, které by mělo v Brně vzniknout, se v mnohém podobá simulačním centrům používaným pro výcvik pilotů," popisuje projekt ředitel brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny Petr Koška. Školit se v něm kromě lékařů a sester budou i studenti medicíny.

Lékaři by se v centru měli naučit řešit situace, do kterých se mohou dostat na operačních sálech, jednotkách intenzivní péče, koronárních jednotkách nebo v ambulancích.

Zároveň si tu budou moci vyzkoušet nové diagnostické a léčebné metody jako je třeba mozková endoskopie. Pomáhat jim budou nejmodernější informační a vizualizační technologie včetně robotických pacientů.

Pomohou roboti

"Simulační centrum mění převratným způsobem výuku lékařů, sester a dalších členů týmu. Unikátní je v tom, že v jednu chvíli přivede k pacientovi, kterým je robot, všechny členy týmu a učí je reagovat na konkrétní situaci a řešit ji," vysvětila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Postup při ošetřování pacienta-robota či při jeho operaci se bude nahrávat, pak se chyby vyhodnotí a vše se nacvičí znovu a správně. Tým si tak nacvičí běžné úkony, ale naučí se reagovat i v mimořádných situacích, se kterými se setkají zdravotníci třeba jen jednou za život. Přístroje také budou ukazovat životní funkce pacienta a zvláštní počítačový program vyhodnotí, jak pacient reaguje na podané léky a provedené výkony, tedy jak se tým o pacienta stará.

Ministryně na projektu ocenila i jeho zaměření na komunikaci zdravotníků s pacientem a jeho rodinou. Pacient-robot umí mluvit, rodinu představují školení figuranti. "Zásadní je to, že se zdravotníci učí nejen starat o pacienta, ale také správně vysvětlit jemu i rodině všechny postupy, uklidnit rodinu a získat pacienta pro spolupráci," řekla Jurásková.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video