Předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage slaví volební vítězství (26. května 2014). | foto: Reuters

Jsme v sedmém nebi, jásají britští euroskeptici po volebním triumfu

  • 492
Velká Británie se v pondělí probudila do nové politické reality. Vítězství v eurovolbách vybojovala Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), která vystupuje proti imigrantům a členství v Evropské unii. Vládní konzervativci i opoziční labouristé zkoumají důvody, proč euroskeptici u voličů tak bodovali.

"Jsem v sedmém nebi," nechal se slyšet předseda UKIP Nigel Farage. "Lidová armáda UKIP dnes promluvila a volila tak, že je z toho nejpozoruhodnější výsledek v  britské politice za sto let," citovala Farage BBC

"Lidem došlo, že jako členové unie nemůžeme sami řídit svou zemi a především nemůžeme kontrolovat vlastní hranice," řekl Farage, který volební úspěch nazval zemětřesením. "Nikdy předtím v britské politice v celostátních volbách nezvítězila strana považovaná za rebelskou," citoval ho Independent.

Pro vůdce tří největších stran, tedy konzervativce, labouristy a liberální demokraty mají výsledky podle Farage "závažné důsledky". Největší kritice čelí šéf Líberálních demokratů Nick Clegg, kterého po ztrátě 90 % dosavadních mandátů mnozí vyzývají, aby z čela strany odstoupil. UKIP nicméně předstihl i dvě tradičně největší strany - poprvé od roku 1910 je vítězem voleb někdo jiný než labouristé nebo konzervativci.

Vítězství UKIP, vzpruha pro konzervativce?

Vůdci obou stran se ale nevzdávají. Pro konzervativce budou další volby podle premiéra Davida Camerona "velmi těžkým zápasem", zvítězit v nich však podle něj mohou. "Můžeme vyhrát. Musíme se jen soustředit na to, na čem opravdu záleží, což je dokončení našeho ekonomického plánu a změna kurzu naší země," řekl Cameron podle deníku Guardian.

Podle londýnského starosty Borise Johnsona, který úspěch UKIP a dalších populistických evropských stran v Evropě přirovnal k selské rebelii, může být výsledek voleb pro konzervativce důležitým impulsem do příštích voleb. Vítězství euroskeptiků podle něj současnému premiérovi pomůže prosadit, co konzervativci dlouhodobě požadují. 

"Tyto evropské volby jsou výrazem znechucení a nespokojenosti a představují mandát pro reformu. Napříč Evropou nyní politici středního proudu jako Nicolas Sarkozy říkají to, co my konzervativci říkáme už roky: že EU musí méně dělat, méně stát a být přitom méně dotěrná," uvedl Johnson. "V Evropě je jediná vláda, která soustavně požaduje nová jednání, a to je vláda Davida Camerona a koalice v čele s konzervativci," prohlásil.

Samotný premiér se do Farage po oznámení výsledků opřel. "Je zdatný politik," řekl Cameron, který poukázal na to, že si Farage nechává vyplácet vysoké náhrady a v Evropském parlamentu zaměstnal i svou manželku. "Nevěřím tomu, že je normální chlápek, co chodí do hospody," dodal s odkazem na to, že se předseda UKIP s oblibou nechává fotit s pivním korbelem.

Musíme se jim postavit, říká Blair

Labouristé sice skončili druzí, oproti evropským volbám v roce 2009 si ale polepšili o deset procent. Výsledky podle předsedy Eda Milibanda dokazují, že strana opět získává podporu.

"Vyhráli jsme komunální volby. Porazili jsme konzervativce v evropských volbách. Tyto volby ukazují, že labouristé dělají pokroky. Musíme jít dál a já jsem k tomu naprosto odhodlaný." Z vítězství UKIP je podle Milibanda třeba se poučit, zároveň ale odmítl pořádání případného referenda o vystoupení Spojeného království z EU.

Podle bývalého labouristického premiéra Tonyho Blaira je třeba populismu čelit. "Samozřejmě by nám mělo dělat starosti, když strana jako UKIP vyhraje evropské volby, jinak bychom byli hloupí," uvedl Blair." Na druhou stranu ale musíme stát za tím, co je dobré a správné pro budoucnost Británie ve 21. století. Když se svět tak rychle mění, není řešením pro 21. století debata, v níž dominují protiimigrantské nálady a touha dostat Británii ven z Evropy," citoval bývalého premiéra Guardian.

"Může to být projev hněvu vůči tomu, co se ve světě děje, ale není to řešení. Zároveň musíme být dost silní na to, abychom vedli, postavili se této vlně protiimigrantských a zastaralých ultranacionalistických sentimentů, které nejsou budoucností, lidem nic nenabízejí a neřeší výzvy 21. století," dodal Blair.

Zklamáním volby skončily pro nacionalistickou a euroskeptickou Britskou národní stranu (BNP), která získala jen 1,14 % hlasů a přišla tak o obě svá křesla v Bruselu. Její předseda Nick Griggin spoléhá na to, že UKIP brzy zase o podporu voličů přijde. 

"Ztratil jsem přehled o tom, kolik lidí mi řeklo 'Máme vážně rádi BNP, ale volíme UKIP, protože je větší šance, že zastaví imigraci a pošlou je všechny domů'," řekl Griffin. "Jelikož neexistuje naprosto žádná šance, že se to stane, budou lidé velmi zklamaní, až zjistí, za co UKIP ve skutečnosti stojí. Obrovské množství hlasů se pak vrátí zpátky k nám," prohlásil.

Výsledky evropských voleb ve Spojeném království
Hlasy (%)Počet mandátůZisk/ztráta mandátů
UKIP27,4924+11
Labouristé25,420+7
Konzervativci23,9319-7
Zelení7,873+1
Liberální demokraté6,871-10
Britská národní strana1,140-2

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video