Šéf Strany nezávislosti Velké Británie (UKIP) Nigel Farage | foto: Reuters

V Británii sílí odpůrci imigrantů. Jejich partaj ohrožuje i Camerona

  • 53
Britská Konzervativní strana čelí hrozbě zprava. Konkrétně jí začíná šlapat na paty protiimigrantská Strana nezávislosti Velké Británie. Ta vládní torye předstihla v doplňovacích volbách do parlamentu hned ve dvou okrscích. Odborníci si to vysvětlují tím, že Britové jsou rozčarovaní z vládní koalice i postavení své země v EU.

Vše je o něco pikantnější vzhledem k tomu, že jedním z okrsků je Rotherham. Právě tam před pár týdny vyvolali úředníci skandál, když odebrali tři děti imigrantů pěstounskému páru kvůli tomu, že byl členem Strany nezávislosti Velké Británie (UKIP).

Ta v boji o voliče hraje hlavně na protiimigrantskou kartu. Chce, aby Spojené království zmrazilo na pět let příchod přistěhovalců, kteří přichází do země natrvalo, a pak by jejich počet omezila na padesát tisíc ročně. Kromě toho požaduje, aby Británie vystoupila z Evropské unie.

A euroskeptičtí Britové na to začínají evidentně slyšet. Ještě v minulých volbách v roce 2010 strana do parlamentu neprorazila, získala jen přes tři procenta hlasů. Teď jí však průzkumy přisoudily sedm i více procent. A doplňkové volby odhady ještě předčily.

Důkazem jsou výsledky z Rotherhamu či Middlesbrough, kde UKIP skončila druhá a nechala za sebou vládní konzervativce i liberální demokraty, tedy dvě strany, které nyní tvoří vládní koalici. UKIP předčili jen opoziční labouristé, kteří získali všechna tři poslanecká křesla a v současné době vedou i všechny průzkumy.

V Croydonu pak UKIP skončila třetí, hned za labouristy a toryi. "Náš předešlý nejlepší volební výsledek, před čtrnácti dny, byl 14,3 procenta hlasů. A tentokrát je to přes dvacet procent," pochvaloval si úspěch stran v Rotherhamu šéf partaje Nigel Farage. "Jakkoliv se na to díváte, UKIP roste," dodal.

Na Camerona roste tlak ohledně EU

První velký úspěch Strana Nezávislosti přitom zaznamenala už před čtrnácti dny v Corby, kde ji volilo přes čtrnáct procent lidí a protiimigrantská strana tam skončila třetí, za labouristy a konzervativci. Odsunula přitom na čtvrté místo liberální demokraty.

Obavy z ní mají hlavně vládnoucí konzervativci Davida Camerona, kterým by v parlamentních volbách v roce 2015 mohla odebrat hlasy voličů. Tento týden konzervativní poslanec Michael Fabricant dokonce přišel s plánem, aby strany proti sobě v příštích volbách nestavěly kandidáty a navrhl výměnou referendum o vystoupení z EU. Vedení obou partají to nicméně okamžitě zamítlo.

Rotherham

Agentura Reuters upozorňuje, že k úspěchu UKIP v Rotherhamu mohla přispět nedávná kauza, kdy úřady odebraly děti tří imigrantů pěstounskému páru jen kvůli tomu, že byl členem právě Strany nezávislosti. Důvodem byl fakt, že trojice byla dětmi evropských imigrantů a UKIP se staví proti EU i přistěhovalcům. Rozhodnutí úřadů tehdy zkritizovali politici napříč celým politickým spektrem. Výsledky z dalších míst však ukázaly, že strana sílí tak jako tak. Mimochodem volby byly vypsány kvůli úmrtí dosavadních poslanců a v Rotherhamu odstoupil Denis MacShane kvůli skandálu s poslaneckými náhradami.

Na Davida Camerona také ve straně roste tlak, aby byl tvrdší ohledně schvalování dlouhodobého rozpočtu Unie a ozývají se také hlasy po vypsání plebiscitu ohledně vystoupení z evropské sedmadvacítky.

A poslední výsledky z doplňkových voleb obavy konzervativců jen potvrdily. V Rotherhamu byli konzervativci dokonce až pátí i za krajně pravicovou Britskou národní stranou a krajně levicovým hnutí Respect. Kandidát další vládní strany, liberálních demokratů, tam byl dokonce až osmý, předběhl ho i místní duchovní.

Vzhledem k tomu, že v Británii se volí do parlamentu většinovým systémem, nemá UKIP žádného poslance. Strana je však dlouhodobě zastoupena v Evropském parlamentu, do kterého se volí poměrným systémem.

I tak UKIP znamená pro konzervativce nebezpečí i v domácích parlamentních volbách, protože jim ve většinovém systému hlasování krade voliče a může jim tak uškodit v boji s labouristy a liberálními demokraty.

Politologové si nárůst popularity vyhraněné strany vysvětlují tím, že část pravicových voličů prochází deziluzí z vládní koalice kvůli přetrvávajícím ekonomickým problémům a také kvůli postavení Británie v Evropské unii, jelikož většina Britů je euroskeptická.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video