V Británii propukla internetová cenová válka

- V plném proudu je nyní cenová válka, kterou rozpoutal premiér Tony Blair, když naléhal na Brity, aby se připojili on-line. Kabelová televizní společnost NTL, oznámila, že zabezpečí připojení na internet bez jednorázového poplatku za připojení od dubna, reagovala tak na nabídku amerického internetového gigantu AltaVista, který 6. Března oznámil, že do několika měsíců začně nabízet časově neomezené internetové připojení za roční poplatek 10 liber.

Toto oznámení shodou okolností koresponduje s Blairovou představou, že každá britská domácnost bude mít nejpozději do pěti let neomezený přístup k síti.

NTL tím vyvíjí tlak na konkurenční operátory, jako jsou British Telecom, AOL a Freeserve, kteří si doposud účtují internetové služby podle doby připojení.

Internet pro každého
Barclay Knapp, výkonný ředitel společnosti NTL slíbil, že neomezená připojení začnou nabízet od 17. dubna každému majiteli počítače a modemu bez ohledu na to, zda už je jejich klientem nebo ne. Uživatel bude platiti přibližně 10 liber měsíčně.

Britové budou mít internet téměř zadarmo
Americká společnost AltaVista během několika měsíců nabídne Britům přístup k internetu za roční poplatek deset liber a jednorázovou registrační částku 30 - 50 liber. V této ceně je zahrnuto i telefonní spojení.

Podobnou službu zavedla tato firma i v USA. Denně tam získá zhruba 10 tisíc zákazníků - už jich má přes dva miliony.

Podobně jako v Americe hodlá AltaVista náklady za telefonní připojení uhradit z reklam, z nichž bude mít díky výraznému růstu elektronického obchodování mnohonásobně větší příjem.

Přístup k internetu za symbolickou částku deseti liber ročně povede podle expertů k velkému rozmachu elektronického obchodování a někteří odborníci se domnívají, že Británie by za nepříliš dlouhou dobu mohla v tomto směru dohonit Spojené státy, kde je telefonní přístup k internetu zdarma. Osvědčí-li se experiment AltaVista na britských ostrovech, hodlá tato americká firma zavést podobnou službu i v některých dalších evropských zemích.

V Británii je v současné době 17 milionů uživatelů, každý z nich v průměru stráví denně na internetu pouhých 17 minut. Hlavní příčinou této krátké doby jsou stále poměrně vysoké náklady na telefonní připojení - průměrný uživatel za ně zaplatí ročně 126 - 180 liber (až 10.440 korun). Ve Spojených státech se naproti tomu připojuje k celosvětové síti každá druhá domácnost.

Ministryně uvítala nabídku americké firmy
Britská ministryně pro elektronický obchod Patricia Hewittová nabídku americké firmy uvítala a řekla, že může během několika měsíců v Británii zcela změnit způsob používání internetu. Britský ministr financí Gordon Brown nedávno prohlásil, že ceny za internet musejí výrazně klesnout

Společnost British Telecommunications (BT), která má takřka monopol na telefonní infrastrukturu v Británii, krátce poté zavedla pro své klienty bezplatné telefonní připojení k internetu i ve všední dny po pracovní době. BT již delší dobu poskytuje připojení k celosvětové síti bez telefonních poplatků o víkendu.

Odborníci z oblasti informační technologie, ale například i psychologové a další experti dávají čtenářům rady, jak se připravit na to, aby svou práci mohli vykonávat z domova. Postupně se více a více lidí vymaňuje z obvyklé pracovní rutiny. Odměnou, kterou informační revoluce přináší, je flexibilita, větší svoboda a menší stres.

Krok AltaVisty je výzvou
Krok AltaVisty je výzvou pro dosud největšího britského poskytovatele přístupu k internetu Freeserve, jehož uživatelé neplatí paušální poplatky ale měřené telefonní tarify až čtyři pence za minutu. Freeserve uvedla, že vítá cokoli, co snižuje náklad připojení k internetu a že pracuje na svém vlastním levném balíku. Podobně se vyjádřila i AOL UK, společný podnik America Online a německé Bertelsmann.

Účtovací model Freeserve přitáhl na síť miliony lidí, podle analytiků však šok z vysokých účtů za telefon odrazuje uživatele od příliš dlouhého surfování. Zákazník Freeserve tráví na internetu kolem šesti hodin měsíčně ve srovnání s průměrnými 30 hodinami uživatele v USA.

AltaVista chce vydělat peníze z poskytování nové služby kromě výběru poplatků i příjmem z reklam a elektronického obchodu. Telefonní společnost, jejímž prostřednictvím bude připojovat uživatele k síti, neprozradila, uvedla však, že to není dominantní British Telecom. AltaVista měla po světě k letošnímu lednu 54 milionů zákazníků a v poslední době zahájila on-line služby v Německu, Francii, Nizozemsku a Švédsku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video