Holčičky ne. Ve Velké Británii zřejmě dochází mezi imigranty k nelegálním potratům plodu ženského pohlaví. Takové interrupce jsou časté v Číně nebo Indii. Ilustrační snímek.

Holčičky ne. Ve Velké Británii zřejmě dochází mezi imigranty k nelegálním potratům plodu ženského pohlaví. Takové interrupce jsou časté v Číně nebo Indii. Ilustrační snímek. | foto: AP

Potraty nechtěných holčiček v Británii narůstají. Zřejmě kvůli cizincům

  • 20
Nelegální potraty kvůli pohlaví plodu se přesouvají i do Evropy. Počet interrupcí nechtěných holčiček se zvyšuje také v imigrantských komunitách Spojeného království, připustila vůbec poprvé britská vláda. Počet narozených chlapců a dívek se často výrazně liší podle původu matky.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že rozdíly mezi pohlavím narozených dětí nemusí být výsledkem umělého zásahu a může se jednat o přirozenou různorodost. Britská vláda přesto nařídila vyšetřování, informuje server deníku Daily Telegraph.

Potraty ženských plodů jsou běžné především v Číně a Indii, kde jsou z kulturních a často ekonomických důvodů upřednostňování chlapci. Podobnou tradici patrně přenesli přistěhovalci i do Velké Británie.

"Zatímco celkový přírůstek Spojeného království se pohybuje v obvyklém limitu, analýza dat mezi lety 2007 až 2011 ukázala, že se pohlaví dětí výrazně liší podle země, z níž matka pochází," řekl ministr zdravotnictví Earl Howe.

Boj proti potratům? Tajné pohlaví

Ukončení těhotenství na žádost matky je podle zákona možné do 24. týdne, ovšem potraty kvůli nežádoucímu pohlaví plodu jsou od roku 1967 ilegální. Královská prokuratura už zvažuje trestní stíhání proti třem lékařům, kteří takový zákrok nabízeli.

Bývalý poslanec Lord Alton, jenž vedl kampaň proti interrupcím, si myslí, že za narůst nezákonných praktik může příliš liberální prostředí, v němž se staly potraty rutinní záležitostí. 

"V Británii proběhne každý den 600 potratů a lidé přijali fakt, že takové rozhodnutí je svobodnou volbou každého z nás. Zákon však říká něco jiného." Podle něj se trend rozšířil ze zemí, jako je Čína. "Potraty kvůli pohlaví tam probíhají v průmyslovém měřítku."  

Minulý rok proto Evropská rada doporučila členským státům včetně Velké Británie, aby lékaři nesdělovali rodičům, jakého pohlaví bude jejich potomek. Mnoho nemocnic tak nyní tyto zprávy vydává až v pozdní fázi těhotenství.

Přesto ani toto opatření není zcela účinné. Informace o pohlaví plodu lze snadno zjistit z krevního testu, který lze provést například podle návodu na internetu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video