V Bohuslavicích zlikvidovali poslední minu

  • 1
Bohuslavice nad Vláří - Posledních třicet dekagramů žlutého šupinkového tritolu vysypal krátce před polednem z rozřezaného pouzdra protipěchotní šrapnelové miny jeden ze specialistů na delaborační lince v Bohuslavicích nad Vláří nedaleko Slavičína. Na khaki zbarveném víčku miny, které předtím odřezal v opancéřované místnosti jiný pracovník linky, bylo ještě možno rozeznat rok výroby 1956. Pro Českou republiku a její mezinárodní postavení to byl historický okamžik.

Speciální linku na protipěchotní miny uvedla armáda do provozu na základně delaborace municí v Bohuslavicích nad Vláří přibližně před rokem. Od září zde pracovalo třicet specialistů dokonce ve dvousměnném provozu. Svážely se sem miny z celé republiky.

Přízemní objekt uprostřed půvabného údolí, několik kilometrů od obydlených míst. Muži v červených kombinézách, speciální obuv na nohou, rukavice, muž vysypávající tritol měl na obličeji ještě roušku. Kolem silné pancéřové stěny... Je to nebezpečná práce, ale za celý rok při ní k žádnému neštěstí nedošlo. Lidé na Slavičínsku umí pracovat s municí a dávají si pozor. A muži byli rádi, že mají na čas kvalifikovanou práci.

"Některé země se starým min zbavují tak, že je prostě nechají explodovat. My jsme dali přednost delaboraci, ze které získáme cenné suroviny," vysvětluje Josef Trabalík z ministerstva obrany.

Z každé miny se získá 325 gramů tritolu, který se může dále používat při trhacích pracích.

Kilogram tritolu dnes stojí kolem čtyřiceti korun. Ze všech více než 324 tisíc protipěchotních min ze skladů armády z celého území republiky získali v Bohuslavicích 105 tun tritolu a 810 tun kovového odpadu. Hromady prázdných pouzder se ještě v pátek vršily v areálu bohuslavické základny poblíž železniční vlečky. Celkové náklady na vybudování a provoz delaborační linky a likvidaci všech min dosáhly asi čtyř a půl milionu korun.

Vojáci se vyhýbají podrobnému popisování účinků této zákeřné zbraně. "Statistiky říkají, že je při výbuchu miny tohoto typu zabit na světě každých osm minut jeden člověk," říká suše Trabalík. Mnoho dalších lidí, často zcela nevinných civilistů, si celý život nese trvalé následky vážných zranění, které jim mina způsobila.

"Odhadujeme, že na celé zeměkouli je dnes těchto min asi 240 milionů. Dohodu o jejich likvidaci bohužel zatím nepodepsaly velké země, jako například Spojené státy, Rusko, Čína," říká zástupce ministerstva.

Protipěchotní miny se u nás vyráběly v 50. a 60. letech v Poličských strojírnách. Prostor mezi dvojitými stěnami kovového pouzdra miny byl naplněn sekanou ocelí. Dříve než mina explodovala, vznesla se po aktivaci dotykem nebo dálkovým ovládáním asi do výšky jednoho metru nad zem. To zvyšovalo její smrtící účinek.

V Česku protipěchotní miny v bojových operacích nikdy použity nebyly. Trabalík připouští, že za doby platnosti bývalé Varšavské smlouvy se smrtící výrobek z Poličských strojíren mohl dostat i do jiných zemí, ale česká armáda o tom dnes nemá informace.

Pracovník linky na demontáž protipěchotních šrapnelových min v zásobovacím skladu munice v Bohuslavicích nad Vláří na Zlínsku uložil jednu z posledních rozebraných min do transportní bedny. Celkem bylo na základě Úmluvy o zákazu, použití, skladování, výroby a převodu těchto min z kanadské Ottawy z roku 1997 na této lince rozebráno 324 162 kusů. (15. června 2001)

Pracovník linky na demontáž protipěchotních šrapnelových min v zásobovacím skladu munice v Bohuslavicích nad Vláří na Zlínsku uložil jednu z posledních rozebraných min do transportní bedny. Celkem bylo na základě Úmluvy o zákazu, použití, skladování, výroby a převodu těchto min z kanadské Ottawy z roku 1997 na této lince rozebráno 324 162 kusů. (15. června 2001)

Kameraman pořizuje záběry rozebraných protipěchotních šrapnelových min, které jsou uskladněny v zásobovacím skladu munice v Bohuslavicích nad Vláří na Zlínsku. (15. června 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video