Mnoho Pražanů vyrazilo do zaměstnání na kole. (16. června 2011)

Mnoho Pražanů vyrazilo do zaměstnání na kole. (16. června 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V běžeckém dresu i autem řezníka, tak se Pražané dostávají do práce

  • 172
Pražané řeší, jak se dostat do práce, když funguje sotva třetina MHD a metro nejezdí vůbec. Každý se s tím vypořádává po svém. Někdo kreativně, někdo s dávkou improvizace. Lenka Klímová spojila nutné s užitečným a do zaměstnání běžela pět kilometrů. Hedviku Havlíčkovou odvezl do řeznictví zaměstnavatel.

"Řekla jsem si, že se nebudu v den stávky spoléhat na městskou hromadnou dopravu a do práce poběžím. Je to příjemná změna, asi si ji dopřeji častěji," zhodnotila začátek pracovního dne Lenka Klímová.

Ze stanice metra Vltavská v Praze 7 se potřebovala před šestou hodinou ranní dostat na náměstí 14. října v Praze 5, kde pracuje ve státních službách. Ráno proto navlékla černý dres s bílými pruhy, nasadila kšiltovku a za půl hodiny v pražských ulicích zvládla pětikilometrovou trasu.

Stávka přehledně

"Běhám běžně, do práce jsem se takto ale vydala vůbec poprvé," svěřila se Lenka Klímová. V práci na ni čekala sprcha.

Na MHD čekali i stávkující

Paradoxní situaci přinesla stávka Janu Starcovi z Mníšku pod Brdy. Pracuje pro Dopravní podnik, jehož zaměstnanci jsou ve stávce. Jenže kvůli protestní akci kolegů řidičů i on sám uvázl na tramvajové zastávce na pražském Smíchově.

Zdržení nicméně Starci nevadilo. Jednak proto, že stávku řešil náhradním volnem, ale také proto, že odboráře podporuje. "Když vám nepřidají a pak vám ještě z platu chtějí vzít šest procent, tak je to divné," míní.

Zaměstnavatelé ráno taxikařili

Na poslední chvíli řešila dopravu do práce Hedvika Havlíčková z Mníšku pod Brdy. Do Prahy se dostala příměstským autobusem, který jel stejně jako obvykle. Pak ovšem narazila na zavřenou stanici metra Smíchovské nádraží. Z mobilu zavolala zaměstnavateli, majiteli řeznictví v Jindřišské ulici.

"Je moc hodný. Ve středu nám nabídl, že kdo se nebude moci dostat do práce nebo z práce, toho dopraví autem, kam bude potřebovat," popsala Havlíčková.

Mnoho Pražanů vyrazilo do zaměstnání na kole. (16. června 2011)
Mnoho Pražanů vyrazilo do zaměstnání na kole. (16. června 2011)
Mnoho Pražanů vyrazilo do zaměstnání na kole. (16. června 2011)

Zaměstnancům vyšel vstříc i městský soud v pražské Spálené ulici. Zatímco jindy musí do práce mezi šestou a sedmou hodinou, ve čtvrtek měli přijít do deváté. Soudci část ranních jednání odročili.

Ve Spálené ulici pracuje i Monika Dudová. Ta odborářům po ránu spílala. "Taková forma stávky je nesmyslná. Protest chápu, ale když už má být, tak pořádná, aby se do ní zapojili všichni," domnívá se Dudová.

Doprava Lence Dudové přes její rozhořčení po ránu vyšla. Z Novodvorské ulice přijela do centra autobusem, pak pokračovala tramvajemi, jejichž provoz před šestou připomínal ospalý městský víkend. Odpoledne ale vyhlíží s obavami.

"Bojím se, jak se dostanu domů, kde na mě budou čekat tři děti. Pracuji v centru a tam je doprava špatná i tak, natož kdyby ji stávka ještě blokovala," popsala Dudová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video