V Bělorusku umírají nevinní, tvrdí kat

Běloruský plukovník Oleg Alkajev zná tvář smrti zblízka. Jako šéf věznice byl u popravy téměř 150 lidí. Sám ale prý spoušť nikdy nezmáčkl. Poté, co odešel z Minsku, kde nechal ženu a děti, do německého Berlína, obvinil prezidenta Alexandra Lukašenka ze schvalování a skrývání vražd zástupců opozice.

Po deset let Alkajev loajálně vykonával přání státu, nejprve jako zaměstnanec věznice za dob SSSR, pak jako šéf centrální věznice v postsovětském Bělorusku. Když vzpomíná na svou kariéru říká: "Nebyla to příjemná práce a vše bylo tajné. Ani moje žena a rodina nevěděly, co dělám, mohly se jenom dohadovat."

Trestal jsem pouze viníky
Po několik let držel Alkajev nejnebezpečnější zbraň v zemi, vojenskou pistoli 6PB-9 s tlumičem, kterou na jeho rozkaz velitel přiložil odsouzenci k hlavě. Na 130 vězňů, které zabila jedna nebo dvě kulky, nikdy neznalo datum popravy předem.

Nyní Alkajev tvrdí: "Nikdy předtím jsem neviděl, aby se vláda účastnila vražd nevinných lidí, trestal jsem pouze viníky a já vím, jaký je rozdíl mezi vinným a nevinným."

"Putující" zbraň zabíjela opoziční předáky
Alkajev vzpomíná jak ho před dvěma lety představitelé běloruského ministerstva vnitra dvakrát požádali, aby jim půjčil zbraň kvůli tréninku. "Podivil jsem se nad tím, ale plnil jsem rozkazy," vysvětluje Alkajev, proč jim vyhověl.

Teprve později pochopil souvislosti, když zjistil, že několik představitelů opozice včetně bývalého ministra vnitra a expředsedy volební komise zmizelo právě ve dnech, kdy zbraň neměl u sebe. "Pochopil jsem, že pokud bude nalezeno tělo s kulkou z mé pistole, bude to ukazovat na to, že vraždu jsem spáchal já. Kdo bude pochybovat o tom, že někdo, kdo se účastnil tolika poprav, není zapleten do dvou dalších vražd?"

Použití oficiální zbraně možná učinilo tento čin pro bezpečnostní představitele i psychologicky snazší, říká Alkajev, který byl upozorněn, aby o všem mlčel.

Oleg Alkajev odjel z Běloruska, protože ho znechutilo, že vláda, která případy vyšetřovala, tvrdila, že zákon porušen nebyl. "Nejprve jsem si myslel, že Lukašenko prostě o všem neví. Potom, co ukončil vyšetřování, jsem zjistil, že případ kryje a nabyl jsem přesvědčení, že vše věděl," řekl plukovník.

Bělorusko: Je to propaganda před volbami
Bělorusko Alkajevovo prohlášení označilo za lež. Lukašenkova vláda tvrdí, že jde o provokace před prezidentskými volbami plánovanými na 9. září. "Všechna tato nová fakta jsou provokace, nepravdy a padělky. Alkajev nemá žádné důvěryhodné důkazy a dnes, ve století vědeckého pokroku, může každý padělat cokoli," tvrdí mluvčí běloruského prokurátora Alexej Taranov.

Alkajev připouští, že by byl rád, kdyby jeho prohlášení pomohlo při Lukašenkově volební porážce. Chtěl bych se vrátit domů, dodává s tím, že se o svůj život nebojí.

O praktikách Lukašenkova režimu vypovídali v USA vyšetřovatelé
Alkajev odjel do Ruska a Německa poté, co dva běloruští vyšetřovatelé v červnu emigrovali do Spojených států. Tamním úřadům poskytli detailní informace o původně tajném zmizení pistole, o represích Lukašenkova režimu a jeho eskadře smrti. Ta je prý odpovědná za nejméně třicet vražd.


Oleg Alkajev

Osmačtyřicetiletý Oleg Alkajev se narodil v rodině řidiče. V mládí se v Kazachstánu zapojil do bitev pouličních gangů. Když se stal zaměstnancem ministerstva vnitra, pracoval v několika věznicích. Do Běloruska se přestěhoval v roce 1991, krátce poté, co země získala nezávislost. V roce 1996 se stal šéfem vazebního vězeňského centra číslo jedna v Minsku. To sloužilo i jako popravčí komora.
Vydělával 200 dolarů měsíčně.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video