Tablety Captagonu, které Libanonci zabavili na letišti v roce 2010.

Tablety Captagonu, které Libanonci zabavili na letišti v roce 2010. | foto: Profimedia.cz

Libanonci chytili saúdského prince, pašoval dvě tuny amfetaminu

  • 57
Libanonští celníci zadrželi v Bejrútu jednoho ze saúdských princů. Podezírají ho z pašování drog. Zabavená zásilka obsahovala dvě tuny amfetaminu a kokain. Není to poprvé, co se člen saúdského královského rodu zapletl do pašování narkotik.

Libanonští celníci zadrželi saúdského prince Abdula Mohsena Bin Walid Bin Abdulázize a čtyři jeho spolupracovníky v pondělí. Pracovníci letiště totiž našli dvě tuny amfetaminu a neznámé množstvím kokainu, které směřovalo na palubu princova soukromého letadla letícího do Rijádu.

Čtyři desítky krabic s amfetaminem představují doposud největší drogový úlovek v historii bejrútského letiště, uvedla agentura AFP. Konkrétně šlo o amfetaminový derivát zvaný Captagon, který se vyrábí v tabletách.

26.října 2015 v 18:05, příspěvek archivován: 27.října 2015 v 10:56

A Saudi prince attempted to smuggle two tonnes of drugs on private jet https://t.co/psLdL8WEKY pic.twitter.com/mdo6Mm5GZv

Už v minulosti se několik členů královské rodiny zapletlo do pašování drog. V roce 1999 saúdský princ Najef pašoval dvě tuny kokainu z Venezuely do Francie, přičemž k tomu využil svého diplomatického statusu. Najefovi se však podařilo z Francie uprchnout do vlasti a za svůj přečin byl v roce 2007 odsouzen v nepřítomnosti.

Sex, drogy a rock’n’roll

Přestože v muslimském království jsou v drogy striktně zakázány, až 60 procent všech trestných činů spáchaných v Saúdské Arábii souvisí s drogami. Před pěti lety se na serveru WikiLeaks objevily zprávy popisující bujaré oslavy saúdské mládeže.

Američtí diplomaté Washington informovali například o halloweenské party pořádané jedním z princů, na které tekl alkohol proudem. Ani hašiš nebo kokain není v těchto kruzích žádnou výjimkou. Diplomaté svět saúdské zlaté mládeže popisují slovy „sex, drogy a rock’n’roll“ skrývající se za oficiální náboženskou doktrínou.

Saúdské úřady však toto chování raději přehlížejí. V zemi je tak na patnáct tisíc princů a princezen, kteří v praxi stojí mimo zákon. To ale neplatí pro cizince a lidi mimo vládnoucí rod; ti mohou být trestáni i za ty nejmenší prohřešky proti zákonům.

Rozmach amfetaminu na Blízkém východě

Captagon

Amfetaminový derivát Captagon je obchodní značka pro lék Fenethylline, vynalezený v roce 1961. Tento stimulant byl před umístěním na seznam ilegálních drog v roce 1986 používán k léčení hyperaktivity u dětí nebo narkolepsie. Amfetamin používají například dálkoví řidiči kamionů nebo studenti, kteří se chtějí před zkouškami lépe soustředit.

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu v roce 2014 uvedl, že trh s amfetaminem je na Blízkém východě na vzestupu. Platí to hlavně pro Saúdskou Arábii, Jordánsko, Libanon a Sýrii. Na tyto země připadá až 55 procent amfetaminu, který se na celém světě podaří zkonfiskovat. V roce 2013 to bylo jen v Saúdské Arábii 30 procent, přičemž počet obyvatel ropného království tvoří méně než jedno procento světové populace.

Obchod s touto drogou se rozmáhá především v Libanonu a válkou zmítané Sýrii, která se pro amfetamin stala vstupní branou na Blízký východ a do Perského zálivu. Poslední dobou drogu hojně využívají i bojovníci na syrských bojištích, aby podpořili svoji výdrž.

V dubnu 2014 v Bejrútu objevili celníci 15 milionů tablet Captagonu skrytých v lodních kontejnerech naplněných kukuřicí. Ve stejném roce pak Saúdská policie zatkla šest lidí a zabavila pilulky s amfetaminem v hodnotě 267 milionů dolarů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video