John Demjanjuk

John Demjanjuk | foto: AP

V bavorském domově důchodců zemřel nacistický zločinec Demjanjuk

  • 271
Nacistický zločinec John Demjanjuk zemřel ve věku 91 let v pečovatelském domě v Bad Feilnbachu v Bavorsku. Německý soud ho minulý rok za napomáhání k vraždám Židů v koncentračním táboře Sobibor nepravomocně odsoudil na pět let.

O smrti nacistického zločince informovala bavorská policie z města Rosenheim. Demjanjuk zemřel v noci přirozenou smrtí. Trpěl chronickým onemocněním kostní dřeně a ledvin. Zatím není jasné, jestli bude pohřben v Německu, nebo jeho ostatky převezou do Spojených států.

"Můj otec usnul a odešel k Pánu. Od dětství byl obětí sovětské a německé brutality," řekl po telefonu agentuře AP jeho syn, který žije v Ohiu. "Miloval život, svojí rodinu a humanitu. Historie ukáže, že Německo z něj udělalo obětního beránka, aby zločiny nacistů hodilo na ukrajinské válečné zajatce."

Mnichovský soud loni v květnu rozhodl, že se Demjanjuk v roce 1943 jako dozorce v koncentračním táboře Sobibor podílel na vraždě 28 tisíc lidí. Odsoudil ho za to na pět let. Zároveň ale rozhodl, že kvůli vysokému věku do vězení nepůjde.

Z rudoarmějce strážným v Sobiboru

Demjanjuk se narodil na Ukrajině, pracoval jako řidič traktoru a během druhé světové války sloužil v Rudé armádě. V roce 1942 padl na Krymu do německého zajetí a podle vyšetřovatelů se poté dobrovolně přihlásil k práci strážného v koncentračním táboře.

Po výcviku v polských Trawnikách působil jako strážce v koncentračních a vyhlazovacích táborech Sobibor, Majdanek nebo Flossenbürg. Podle obžaloby bylo součástí jeho práce i vodění Židů do plynových komor a Demjanjuk se proto podílel na masové vraždě.

Třicet let před soudem

Demjanjuk obvinění odmítal. Tvrdil, že po svém zajetí většinu války strávil v německých zajateckých táborech a vyšetřovatelé si ho údajně spletli s někým jiným. Toto tvrzení ale žaloba u soudu vyvrátila předložením jeho identifikačního průkazu z výcvikového tábora v Trawnikách.

Ivan Hrozný

Po konci války emigroval do Spojených států a našel si práci v továrně na automobily. V 70. letech ho poznal bývalý vězeň z Treblinky a označil ho za sadistického dozorce přezdívaného "Ivan Hrozný", který se údajně za války dopouštěl zvěrstev na židovských vězních.

V roce 1981 přišel o americké občanství a o pět let později ho Spojené státy vydaly do Izraele, kde byl v roce 1988 odsouzen k trestu smrti. Izraelský nejvyšší soud ale nakonec v roce 1993 rozsudek zrušil, neboť se nepodařilo prokázat, že "Ivan Hrozný" byl skutečně Demjanjuk.

Mnichovský soud, který se protahoval kvůli špatnému zdravotnímu stavu obviněného, byl zřejmě jedním z posledních procesů s nacistickými zločinci. Bylo to také poprvé, co byl v Německu někdo odsouzen jen na základě důkazů, že sloužil jako strážný v koncentračním táboře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video