Protesty mnichů v Barmě

Protesty mnichů v Barmě | foto: Reuters

V barmské metropoli demonstrovaly tisíce lidí proti vládě

Zřejmě až sto tisíc lidí se sešlo v barmské metropoli Rangúnu k další demonstraci proti místnímu vojenskému režimu. Mezi účastníky protestní akce bylo podle svědků dvacet tisíc buddhistických mnichů, kteří jsou hlavními organizátory protestů z předešlých dnů.

Podle pozorovatelů je akce pravděpodobně dosud největší demonstrací proti juntě od krvavého potlačení prodemokratické revoluce v Barmě v roce 1988. Poslední týden počet účastníků protestů stále stoupá.

Pět velkých zástupů mnichů, z nichž jeden byl přes kilometr dlouhý, vstoupilo do centra města, kde je čekal potlesk od tisíců přihlížejících. "Lidé kolem nich udělali kruh a tleskali," sdělil agentuře svědek události.

Mezinárodní humanitární organizace, které akci monitorovaly, odhadly počet účastníků na více než padesát tisíc a možná až sto tisíc. V čele prý kráčelo na dvacet tisíc mnichů.

Mniši dostávali vodu a někteří kolemjdoucí drželi transparenty požadující lepší životní podmínky ve zbídačené Barmě, národní usmíření a okamžité propuštění politických vězňů.

Protesty, které lze nazvat podle zbarvení mnišského ošacení šafránovou revolucí, trvají už přes týden. V sobotu například pochodovalo asi deset tisíc mnichů a jejich příznivců ve městech Mandalay a Rangún. - více zde

Němci a celebrity fandí
Sympatie vyjádřilo demonstrantům Německo, jehož vláda současně ocenila mírový charakter protestů, jež původně začaly v srpnu kvůli stížnostem prostých občanů po zvýšení cen paliv.

"Požadujeme společně s portugalským předsednictvím Evropské unie osvobození lidí uvězněných v průběhu demonstrací z předchozích dnů i propuštění opoziční vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij," řekl mluvčí německé diplomacie Martin Jäger.

Mniši mají také podporu místních celebrit včetně herečky Tun Eindra Bo, která je podle agentury Reuters obdobou Angeliny Joliové. Hvězdy z oblasti divadla, hudby i filmu vytvořily dokonce komisi na podporu protestujících, která má zajistit úhradu všeho, co budou potřebovat.

"Skutečnost, že osobnosti protesty následují, je velmi důležitá," sdělil jeden z exulantů, který události sleduje díky rozhlasu. "Výbor řekl, že bude v boji pokračovat do samého konce," dodal.

Brzy se bude konat pravidelné setkání generálů v novém hlavním městě Naypyidaw. Očekává se, že jednání s protestujícími bude patřit k hlavním bodům programu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video