Su Ťij mělo letos vypršet domácí vězení, v němž strávila zhruba 14 z minulých 20 let.

Su Ťij mělo letos vypršet domácí vězení, v němž strávila zhruba 14 z minulých 20 let. | foto: Profimedia.cz

V Barmě vrcholí proces se Su Ťij, verdikt padne v pátek

  • 1
V Barmě dnes vrcholí proces s disidentkou Su Ťij, obžaloba přednesla závěrečnou řeč. Rozsudek by měl padnout v pátek, uvedl právní zástupce disidentky. Očekává se, že soud uzná Su Ťij vinnou porušením pravidel domácího vězení, za což jí hrozí až pětiletý trest.

Právní zástupce disidentky Ňjan Win nechtěl o verdiktu spekulovat. "Udělali jsme to nejlepší a ona je připravená na nejhorší," poznamenal podle agentury Reuters. Zdůraznil přitom, že se jedná o politický proces.

Čtyřiašedesátiletá nositelka Nobelovy ceny za mír stojí před soudem kvůli květnovému incidentu, při němž do jejího přísně střeženého domu připlaval přes přilehlé jezero Američan John Yettaw. V domě disidentky, ač nepozván, zůstal dva dny.

Návštěva třiapadesátiletého muže z Missouri stále zůstává opředena tajemstvím. Před soudem tvrdil, že měl sen, že Su Ťij bude zavražděna teroristy, a chtěl ji varovat.

Barmský deník New Light of Myanmar dnes napsal, že vniknutí Yettawa do domu Su Ťij bylo pokusem o její útěk. "Nechal tam dokonce dvě pokrývky hlavy a tmavé brýle proti slunci, které měly sloužit k přestrojení," tvrdí hlavní tiskový orgán barmské vojenské junty.

Su Ťij mělo letos vypršet domácí vězení, v němž strávila zhruba 14 z minulých 20 let. A podle pozorovatelů chce vládnoucí junta novým procesem zabránit političce v účasti ve volbách, které se mají v zemi konat příští rok.

Tribunál soudí také Yettawa a dvě společnice Su Ťij, členky její strany Národní liga pro demokracii. Yettawovi hrozí stejný trest jako Su Ťij.

Právní zástupce disidentky Ňjan Win (28. července 2009)

Právní zástupce disidentky Ňjan Win (28. července 2009)

Jednání soudu mělo původně skončit v pondělí, na kdy byly naplánovány závěrečné řeči obhájců Američana, společnic Su Ťij a obžaloby. Soudce ho však odročil na dnešek, aby dal prokuratuře více času na přípravu shrnutí jejích argumentů. - přečtěte si Su Ťij soudíte podle zrušeného zákona, řekli obhájci na závěr procesu

Na dnešní jednání byl novinářům vstup zakázán. Účastní se ho pouze několik zahraničních diplomatů.

V pondělí udělila organizace na obranu lidských práv Amnesty International Su Ťij své nejvyšší vyznamenání - titul Velvyslankyně svědomí. Vyslovila přitom naději, že by to mohlo přispět k tomu, aby barmská disidentka v nynějším procesu nedostala další drastický trest.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video