Z Barmy poprvé proudily do světa aktuální záběry nepokojů | foto: Reuters

V Barmě se údajně střílí do lidí, vojáci blokují internet

  • 228
Situace v Barmě se po protestech buddhistických mnichů dále přiostřuje. Policie podle svědků rozháněla dav střelbou do lidí. Podle neověřených zpráv zůstalo na ulici až 35 těl. Armáda odstřihla internet, aby zamezila šíření fotografií a dalších informací.

V centru pětimilionového Rangúnu demonstrují tisíce lidí. Vykřikovaly protivládní hesla. "Jdi do háje, armádo, chceme demokracii," ozývalo se z davu.

CNN cituje svědka, který mluvil o střelbě do davu a mrtvých na ulicích. Jiné zdroje citují svědka, který viděl ležet na ulici 35 bezvládných těl. Situace je nepřehledná. Počet obětí nelze ověřit z nezávislého zdroje.

Zesílily zahraniční protesty proti postupu vojenské junty a Rada OSN pro lidská práva svolala k situaci v Barmě mimořádné zasedání. Má být v úterý.

Armáda se už několikátý den snaží potlačit protivládní demonstrace, které vedou mniši a při kterých již bylo zabito nejméně devět lidí, včetně japonského kameramana. - více zde

Metropole je jak ve válečném stavu
V Rangúnu je většina obchodů zavřena a v ulicích hlídkuje velký počet policistů a vojáků. Mnoho linkových autobusů nejezdí po svých trasách a ulicemi projíždějí vojenské nákladní vozy. Ekonomický život města značně ochabl a mnoho zaměstnanců se rozhodlo zůstat raději doma nebo dostali přímo pokyn od zaměstnavatele.

"Musíme ale jít ven, přestože máme strach. Musíme si přece vydělávat," prohlásil taxikář, jehož automobil byl jedním z mála, které bylo v ulicích vidět.

popisek Havel o Barmě
Svět zase neumí nic udělat

"Naše firma nám vyplatila peníze dopředu a vyzvala nás, abychom zatím nechodili do práce. Řekli nám, abychom přišli, až se situace zlepší," vysvětloval jiný zaměstnanec.

Současná takzvaná šafránová revoluce, jak překotné události v Barmě z posledního týdne nazývají podle barvy mnišských hávů některá média, je největší vlnou protestů od krvavého potlačení prodemokratického povstání z roku 1988, při němž bylo zabito asi 3000 lidí.

Vojáci jdou i po mailech a mobilech
"Informační okno se zavírá," říká Soe Myint, redaktor internetové tiskové agentury Mizzima News Agency. "Je to těžší a těžší. Blokováno je mnoho blogů a opoziční aktivisté mají odpojené mobilní telefony. Zpomalena byla také rychlost internetového připojení, takže je prakticky nemožné posílat a stahovat fotografie."

Telekomunikační firma neumí výpadek datových služeb vysvětlit. Vojenská junta tím chce zřejmě zabránit, aby se svět dostal ke zprávám o tom, co se v této jihoasijské zemi děje.

Zprávy o protestech v Barmě, jež patří k nejuzavřenějším režimům na světě, se zatím dostávaly do světa díky exilovým novinářům v zemích, jako je Thajsko či Indie, a jejich utajeným kontaktům v Barmě. Obyvatelům se dařilo posílat ven informace o největších protestech za posledních dvacet let doplněné fotografiemi přes internet a občas třeba maskované jako elektronická přání a pohlednice.

Díky nim se záběry pochodů mnichů a civilistů i reakce ozbrojených sil dostávaly během několika hodin na televizní obrazovky po celém světě. Což byla podstatná změna oproti posledním velkým nepokojům v roce 1988, kdy bylo při střelbě vojáků zabito až 3000 lidí - ale první zprávy o tom se objevily až za několik dní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video