V bance zůstala pachuť loupeže

Ve frýdecko-místecké pobočce Československé obchodní banky v pátek panoval obvyklý pracovní ruch. Změnily se ale pocity lidí, kteří vědí, že se banka stala obětí loupeže. Jen nezasvěcení by den poté, co neznámý pachatel přinutil pokladní vydat mu přes padesát tisíc marek, nepoznali, že se něco stalo.

Mnozí neměli ani tušení, co se ve středu událo. „Viděl jsem kolem policisty, ale co se tu dělo, nevím,“ přiznal muž ve středních letech, který včera pospíchal z banky.

Avšak lidé, kteří o přepadení věděli, netajili, že do banky vstupují se smíšenými pocity. Miloslava Valíčková se už zdálky snažila zjistit, jestli je vůbec otevřeno. Zpočátku ji zmátli dva mladíci, kteří na venkovních schodech pokládali protiskluzovou pásku.

„Do této banky chodím dost často. Jsem ráda, že jsem tu nebyla ve čtvrtek. Nechtěla bych být svědkem přepadení,“ svěřila se žena.

Policie má portrét podezřelého muže

POLICIE ŽÁDÁ O POMOC PŘI PÁTRÁNÍ PO PACHATELI
Ve čtvrtek krátce po jedenácté hodině se Československá obchodní banka na Masarykově náměstí ve Frýdku-Místku stala obětí loupežného přepadení.  Pachatel si odnesl v markách téměř 900 tisíc korun. Podle popisů svědků se jednalo o muže ve věku 24 - 25 let, vysokého 180 - 183 cm, štíhlé postavy. Na hlavě měl černou kšiltovku značky Adidas se třemi bílými pruhy na kšiltu. Oblečenou  měl bundu značky Adidas, v horní části barvy asi světle zelené, ve spodní části tmavé barvy, protnuté vodorovně třemi bílými pruhy. Na pravé straně hrudníku nad pruhy byl znak Adidas a pruhy byly svisle i na rukávech.

„Chodím do téhle banky nejméně jednou týdně a zrovna v době kolem oběda, kdy si pro peníze přišel i lupič. Naštěstí jsem si tentokrát vyřídila své záležitosti ve středu, tedy den před přepadením,“ uvedla žena středních let, která nechtěla sdělit své jméno.

Nepříjemné pocity zřejmě zažívají i pracovnice banky, kterým pachatel vyhrožoval výbušninou. „Nikdo z nás však nesmí novinářům poskytovat žádné informace. Pouze mluvčí z ústředí,“ řekla vedoucí pobočky.

Valíčková ani jiní klienti banky nechápou, proč si lupič odnesl právě marky. „Moc si tím nepomohl. Za to riziko mu to rozhodně nestálo,“ míní se škodolibostí v hlase.

Také Pavel Hejzlar z tiskového oddělení banky tvrdí, že pohnutky lupiče mu zatím zůstávají záhadou. Někteří zaměstnanci banky ale tvrdí, že jednání lupiče má logiku. „Právě teď k nám totiž chodí mnoho lidí vyměňovat si neplatnou měnu zemí Evropské unie,“ vysvětlují bankovní úřednice.

Na prosklených dveřích banky visí cedulka s informací, že lidé si mohou starou měnu států Evropské unie vyměnit za novou do 15. února. Možné to sice bude i pak, ale s větším poplatkem, proto lidé s výměnou peněz neotálejí.

Pachatel tak měl dvojí jistotu: jednak, že v bance určitě najde větší obnos marek, a pak, že nebude mít velký problém se jich zbavit. Pokud totiž zrovna nebude chtít vydat celou částku najednou, bez problémů a rizika odhalení smění marky v kterémkoli peněžním ústavu.

VELKÉ LOUPEŽE V BANKÁCH NA MORAVĚ ZA POSLEDNÍ DVA ROKY
2. 1. 2001 - maskovaný lupič přepadl pobočku GE Capital Bank v Prostějově, téměř milionový lup znehodnotila kouřová bankovka
14. 12. 2001 - dva ozbrojení lupiči přepadli Komerční banku v Karviné-Fryštátě, podle zdroje ČTK si odnesli 11 milionů korun

Proč si však pachatel bral německé marky, které už koncem loňského roku přestaly platit, a nevzal si raději české koruny? „Zatím můžeme jen hádat,“ řekl Hejzlar.

„Vzhledem k tomu, že pachatel stál ve frontě jako ostatní klienti a nebyl nijak maskovaný, možná se rozhodl spáchat loupež až na místě, a to ve chvíli, kdy náhodou uviděl ty marky. Třeba je ale potřeboval, protože je někomu dlužil. Nedá se vyloučit ani strach z toho, že kdyby vzal české peníze, přišlo by se na ně podle sériových čísel,“ odhaduje zaměstnanec banky.

Policie, která  se o loupeži dozvěděla až poté, co lupič  s penězi banku opustil, po něm stále pátrá.

,

Video