Poničený dům v Bagdádu

Poničený dům v Bagdádu - Iráčan odnáší dveře z poničeného domu, který podle iráckých představitelů zasáhly střely spojeneckých letadel při bombardování okrajových částí Bagdádu. (25. března 2003) | foto: Reuters

V Bagdádu vojáky čeká smrtící bitva

  • 219
Spojenecké jednotky dorazí v nejbližších hodinách do Bagdádu. Podle analytiků je tam čeká smrtící bitva. Váleční stratégové přirovnávají boje ve městě k souboji na nože v telefonní budce. Američtí a britští vojáci se jim dosud snažili vyhnout. Teď se dostávají na neznámou půdu zákeřného nepřítele.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Pokud Iráčané nekapitulují před pádem irácké metropole, musí spojenecké jednotky prověřit střechy budov, moderní bulváry, rozsáhlé obytné čtvrti a úzké křivolaké uličky.

Podle vojenské teorie ztrácí armáda při dobývání města skoro třetinu vojáků. Takovou cenu Spojené státy neplatily už po generace a doufají, že se jí vyhnou novou taktikou a výcvikem, mimořádnou obezřelostí a trochou štěstí.

Spojenečtí vojáci se při postupu Irákem zatím střetávali většinou jen se špatně vycvičenými, ale nebezpečně nepředvídatelnými členy nepravidelných jednotek.

Britský seržant Nigel Barton je dokonce nazývá otrhanci v sandálech. Podle něj mohou nejprve podat ruku v přátelském gestu a v následujícím okamžiku vystřelit.

Američtí a britští vojáci teprve po čtyřech dnech tuhých bojů zabezpečili strategicky důležitý přístav Umm Kasr. I když se irácká armáda z města stáhla hned na začátku bitvy, v ulicích dál bojovaly jednotky věrné Saddámu Husajnovi.

O kus dál spojenci rychle dorazili na předměstí Basry, kde žije 1,4 milionu lidí. Obsadili letiště na kraji města a most. Ale tam se útok zastavil a změnil se v přestřelku, která stále trvá.

Spojenci: Nenecháme se do toho vtáhnout
Spojenci doufají, že se nepřítel vzdá ještě před tím, než budou muset poslat vojáky do města. "Nehodláme se do toho nechat vtáhnout, pokud to nebude naprosto nezbytně potřeba," řekl britský plukovník Chris Vernon.

Basra je Bagdád ve zmenšeném měřítku. Hlavní město, které je klíčem k vítězství, má pět milionů lidí a sídlí v něm nejtvrdší obránci iráckého prezidenta Saddáma Husajna.

V případném boji v irácké metropoli čeká spojence řada překážek. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld dokonce město označil za pevnost.

Podle vojenských analytiků se vojáci možná budou moci vyhnout nejhoršímu scénáři - skutečnému boji, který půjde dům od domu a v cestě budou stát civilisté. Ale průniky do nepřátelských městských oblastí jsou pravděpodobné.

Kromě evidentních rizik pro vojáky postupující neznámým prostředím velitelé myslí i na možnost velkého počtu civilních obětí. Při sedmnáctihodinovém boji v somálském Mogadišu v roce 1993 zahynulo 18 amerických vojáků a přes tisíc Somálců, kteří ne všichni byli bojovníci.

Al-Kuds se vydávají za civilisty
Rozlišit ozbrojence a nevinné, což je pro vojáky smrtící výzvou již na jihu Iráku, bude v Bagdádu ještě těžší. Americká pěchota například při postupu na Bagdád narazila na milice Al-Kuds, jejichž členové útočili z obchodního střediska. Když se na ně zaměřily americké tanky, uprchli do obytné čtvrti, kde vycházely z domů ženy a děti a civěly na americké vojáky.

Milice Al-Kuds se pojmenovaly podle arabského názvu Jeruzaléma v narážce na palestinský problém. Tito ozbrojenci jsou po celém Iráku. Oblečeni jsou jako civilisté, jezdí v civilních vozech a vycházejí v noci.

"Jsou to šílenci, kteří obsazují cizí domy a jejich obyvatelé nutí vyjít ven," řekl podplukovník Philip DeCamp. 

Přes to všechno někteří američtí stratégové tvrdí, že pevnost Bagdád může být dobyta i bez ohromných ztrát. "Nemyslím, že to bude Stalingrad," prohlásil plukovník námořní pěchoty ve výslužbě Bob Work v narážce na krvavou bitvu druhé světové války.

Podle něj rozmístění nejtvrdších Husajnových divizí za městem vyvolává naděje, že je bude možné zdecimovat leteckými útoky. "Ve městě se totiž bojuje jen podle toho, co opravdu vidíte. Vykouknete zpoza rohu a vidíte o blok dál. Ale nepřátelé se mohou objevit nad vámi i pod vámi, protože mohou vylézt z kanálů. Mohou na vás střílet z oken, mohou vás zaskočit z postranních uliček," dodal Work.

Analytici: Bagdád se musí rozdělit
Vojenský analytik Daniel Goure z ústavu Lexington Institute říká, že spojenci budou muset rozdělit město na zvládnutelné části a v nich izolovat odpor. "Bude to bolestivé, bude to obtížné, ale bude to fungovat," řekl Goure.

Analytik z výzkumné organizace Globalsecurity.org John Pike předpovídá strategii orientovanou třemi směry - současné bombardování velitelských pozic, vyslání tanků a obsazení éteru provázené výzvami ke kapitulaci.

"Tyto tři současně provedené kroky snad přesvědčí Iráčany, že Irák má nové vedení. A pokud to nebude fungovat, pak to bude problém," řekl Pike.

Američané zaznamenali nejhorší ztráty většinou právě při bojích ve městech - několik tisíc vojáků v Soulu za korejské války a několik set ve vietnamském Hue.

Podle plukovníka námořní pěchoty ve výslužbě Randyho Gangla je obvyklé, že v prvních fázích útoku na město přijde o život nebo je zraněno asi 30 procent vojáků invazních jednotek ve srovnání s 10 procenty při bojích v otevřeném terénu.

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * pozadí krize *

,

Video