"Velký a ničivý" střed bouře udeřil ve čtvrtek krátce po půlnoci (ve středu po třetí odpoledne SEČ) u města Mission Beach na severu státu Queensland. Cyklon zasáhl stovky kilometrů severního pobřeží státu Queensland. Po dopadu zeslabil z nejvyššího pátého stupně škály na stupeň tři a zamířil do vnitrozemí.
Meteorologové varují, že i po zeslabení zůstal cyklon velmi ničivý. Mimořádný stupeň devastace hlásí obyvatelé města Tully blízko míst, kde oko cyklonu zasáhlo pevninu.
Rozsah škod záchranáři ještě ověřují. Odnikud prý zatím nejsou hlášeni mrtví ani ranění. "Z evakuačních středisek nepřišly zprávy o škodách," řekla queenslandská premiérka Anna Blightová.
Nervózní jsou hlavně obyvatelé vnitrozemí východoaustralského Queenslandu, který minulý měsíc zasáhly povodně. Stát se dosud nevyrovnal s následky záplav, jejichž škodu vláda vyčíslila na pět miliard dolarů (asi 88 miliard korun). Velká voda zabila nejméně 35 lidí a zničila 30 tisíc domů.
Australská evakuační centra jsou úplně plná (2. února 2011)
Tisíce lidí se před příchodem bouře zabarikádovaly ve svých domech, přes 10 tisíc lidí nalezlo útočiště v evakuačních centrech. V Cairnsu, který leží asi 2 250 kilometrů severně od Sydney, jsou centra úplně přeplněná. Úřady uzavřely v ohrožené oblasti letiště a záchranáři jsou na území celého svazového státu v pohotovosti.
"Je to příšerná, smrtící bouře. (...) Její dopad na lidské životy bude pravděpodobně mnohem větší, než zažily předchozí generace," upozornila premiérka Blighová.
Sílu hrozivého cyklonu lze podle odborníků snadno objasnit. Vody Tichého oceánu u australského pobřeží teď dosahují teploty okolo třiceti stupňů Celsia. A čím vyšší je teplota vody v oceánu, tím větší sílu má bouře. Při pohybu nad hladinou pak nabírá stále více energie. "To jsou pro cyklon ideální podmínky," uvedl podle DPA Simon Trippler z Německé meteorologické služby (DWD).