Australanka Amelia Elgarová váží jednu z ropuch obrovských předtím, než bude žába utracena (29. března 2009)

Australanka Amelia Elgarová váží jednu z ropuch obrovských předtím, než bude žába utracena (29. března 2009) | foto: Brian Cassey, ČTK

V Austrálii slavnostně vybíjeli tisícovky přemnožených ropuch

  • 13
Osud tisícovek jedovatých ropuch obrovských byl zpečetěn. Škodolibí Australané se o víkendu sešli ke slavnostnímu vraždění nenáviděných obojživelníků. Jejich těla se mají stát hnojivem pro tytéž farmáře, které po léta ropuchy sužovaly, napsala agentura AP.

Oslav Dne vyhlazování ropuch v pěti komunitách severoaustralského Queenslandu se zúčastnily stovky lidí, kteří se krmili párky a usrkávali chlazené nápoje, zatímco přihlíželi vážení, měření a zabíjení korpulentních škůdců.

Nedělní piknik party předcházel noční lov, který zorganizovali účastníci akce. Ropuchy obrovské (latinsky Bufo marinus), které musí být podle pravidel odchyceny živé a nezraněné, byly v neděli dopraveny do sběrných středisek. Tam je prozkoumali odborníci, kteří ověřovali, zda nejde o neškodné žáby.

Pak byly ropuchy zabíjeny - buď zmrazením nebo v plastových vacích naplněných oxidem uhličitým. Některá z jejich těl budou proměněna v hnojivo pro pěstitele cukrové třtiny.

The Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (Královská společnost pro prevenci krutosti páchané na zvířatech) tomuto snažení za předpokladu, že jsou ropuchy zabíjeny humánně, tleská.

Ve městě Townsville dostali organizátoři akce od 400 účastníků asi 3 600 ropuch. Většina z nich bude darována nedaleké Severoqueenslandské univerzitě Jamese Cooka. Ty největší promění místní preparátoři v suvenýry. Kupříkladu největší odchycená ropucha vážila více než půl kilogramu.

Přemnožené ropuchy ohrožují okolní faunu

Ropuchy, které dorůstají délky až 20 centimetrů, byly do Queenslandu dovezeny v roce 1935 z Jižní Ameriky při neúspěšném pokusu zlikvidovat hmyz na plantážích cukrové třtiny. Háček byl v tom, že ropuchy nedokázaly vyskočit natolik vysoko, aby brouky žijící na špičkách třtinových stonků sežraly.

Ropuchy obrovské se navíc začaly rychle množit a jejich několikamilionová populace teď ohrožuje mnoho místních živočišných druhů po celé Austrálii. Šíří choroby, jako je salmonela, a v kožních žlázách produkují vysoce toxický jed, schopný zabít potenciální predátory. Jsou také nenasytní jedlíci živící se hmyzem, žábami, drobnými plazy a savci, a dokonce i ptáky.

Queenslandský politik Shane Knuth, odvěký nepřítel ropuch, který s nápadem uspořádat Den vyhlazování ropuch přišel, nastínil nejlepší způsob likvidace problému, jímž je podle něj masový hon na obtížné obojživelníky.

Každá dospělá ropuší samička je prý schopna vyprodukovat 20 tisíc vajíček, takže pobití několika tisíc ropuch může napomoci vyhlazení milionů těchto obojživelníků.


Video