Zadavatel vraždy Andranik Soghojan (vlevo) a vykonavatel Timur Treťjakov. | foto: Koláž - iDNES.cz

V Arménii zatkli v Česku odsouzeného „vora v zákoně“, Jerevan ho nevydá

  • 104
Arménská policie v Jerevanu ve čtvrtek zadržela Andranika Soghojana, takzvaného vora v zakoně odsouzeného v České republice na 22 let za objednávku vraždy. Upozornil na to deník Právo.

Arménský server News.am uvedl, že Soghojan byl zadržen už v minulosti, ale kvůli chybějícím podkladům z Česka byl opět propuštěn. Nyní už policie doklady měla, proto Andranika Soghojana zadržela ve čtvrtek v centru Jerevanu.

Tato informace byla potvrzena Policejním prezidiem České republiky, které uvedlo, že Soghojan byl zadržen „v souvislosti s informací, že tento je hledán českými úřady,“ řekla iDNES. cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Andranik Soghojan měl po pravomocném verdiktu nastoupit do vězení letos v září, evropský zatykač na něj vydal pražský městský soud (více čtěte zde).

Co znamená vor v zákoně

V překladu „legální zloděj“ je všemi ruskojazyčnými skupinami uznaný „koordinátor“. Má za úkol mírnit spory. Bezpečnostní informační služba už v roce 2007 uvedla, že byl „vor v zakoně“ zvolen i na území Česka (čtěte Ruské mafie si dělí Česko).

Tradice těchto „kmotrů“ sahá do 30. let minulého století. Tehdy vznikala speciální kasta lidí, kteří bývali „korunováni“ na sněmech šéfů zločineckých band. „Vor v zakoně“ musel dodržovat speciální kodex, který mu například zakazoval pracovat a mít rodinu

K jeho vydání  však zřejmě nedojde, přestože mezi Českou republikou a  Arménií existuje úmluva o vydávání z roku 1957. „Vzhledem k tomu, že Soghojan je státní příslušník Arménie a Arménie své občany nevydává, je vyloučeno jeho vydání do České republiky,“ uvedla mluvčí Hrochová.

Podle serveru chtějí Arméni navrhnout českým úřadům, aby se soud konal v Arméni a „vor v zakoně“ si tam také odpykal i případný trest. Mluvčí ministerstva spravedlnosti sdělila, že armenské úřady v minulosti skutečně možnost soudit Soghojana doma zkoumaly. 

„Arménskou stranou bylo sděleno, že to bez smluvního podkladu předání výkonu rozsudku není možné. Vzhledem k výše uvedenému by přicházelo v úvahu pouze předání trestního řízení podle Evropské úmluvy o předávání trestního řízení, které by v tomto případě bylo provedeno znovu v Arménii,“ řekla Kateřina Hrochová.

„Tato možnost je nyní diskutována s příslušným soudem, který by však musel Ministerstvo spravedlnosti o předání trestního řízení do Arménie sám požádat. S ohledem na to, že ve věci bylo podáno dovolaní k Nejvyššímu soudu, Ministerstvo spravedlnosti v současné chvíli žádost soudu o předání trestního řízení do Arménie nepředpokládá,“ dodala mluvčí ministerstva.

Podle české policie si Soghojan v roce 2007 v Praze objednal vraždu arménského podnikatele. Při následném vražedném honu byl v metropoli omylem zavražděn jiný člověk a další byl pobodán.

Soghojana pražský městský soud nejprve nadvakrát osvobodil, odvolací vrchní soud však případ vždy vrátil k novému projednání. Odsuzující rozsudek padl až poté, co kauzu dostal na starosti jiný soudce.

Definitivní trest dostal Soghojan loni v říjnu, v té době již však byl dávno v zahraničí, protože justice ho po původně zprošťujícím verdiktu propustila z vazby. Podle některých jerevanských médií žije Soghojan v Arménii už několik let, podle jiných do Jerevanu přicestoval teprve před několika dny.

Soghojan, který je v arménském podsvětí známý pod přezdívkou Zap, byl údajně v Arménii už jednou zadržen, ale kvůli absenci příslušných dokumentů z Česka ho policie propustila. Tentokrát už údajně arménské úřady příslušné dokumenty mají.

Podívejte se na zatýkání mafiánského bosse v roce 2009:

21. dubna 2009

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video