Afghánští vojáci

Afghánští vojáci - Vojáci Afghánské národní armády v centru Kábulu. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

V armádě vidí Afghánci jistou, ale nebezpečnou práci

Afghánská národní armáda je v kurzu a vysokým tempem přijímá nováčky. Snad na každém rohu kábulských ulic postává voják v uniformě. Pro mladé Afghánce je služba v nově budované armádě jistým zdrojem obživy, kvůli kterému však mohou přijít kdykoliv o život.

"Být v armádě je jistá práce, dobrý způsob, jak uživit rodinu," říká jednatřicetiletý Mohammed Sayed. V uniformě a se samopalem v ruce posedává na plastové židličce ve stínu stromů poblíž takzvané zelené zóny v hlavním městě Kábulu.

Nedaleko od jeho stanoviště sídlí ambasády cizích zemí i velitelství mírových jednotek ISAF. Stejně jako tisíce dalších mladých Afghánců je na svoji službu v armádě hrdý, neměnil by. Připouští však, že prakticky každý den může přijít o život.

"Víte, já jsem v klidné a bezpečné zóně, ale mám kamarády, kteří bojují proti ozbrojencům na jih od Kábulu," vysvětluje. A tam o život skutečně jde.

Jen za poslední měsíc přišly v neklidných jižních provinciích Afghánistánu při střetech s ozbrojenci Talibanu o život asi dvě stovky příslušníků afghánských ozbrojených sil - vojáků i policistů. - více zde

Afghánská vláda verbuje nové vojáky
"V současnosti máme vycvičeno 35 tisíc vojáků," konstatuje civilní zástupce NATO v Afghánistánu Hikmet Cetin s tím, že rozvoj armády a policie je naprosto klíčový ke stabilizaci země.

Vláda v Kábulu přitom podle něj počítá s tím, že do roku 2007 bude nově se formující Afghánská národní armáda (ANA) čítat 70 tisíc vojáků. Cetin připouští, že nováčci se rekrutují především z metropole Kábulu a klidných provincií na severu země.

Jižní provincie Kandahár, Helmand nebo Uruzgán jsou naprostým opakem. Místní velitelé neustále volají po vojenských posilách. V těchto provinciích se daří ozbrojencům Talibanu udržovat a obnovovat své základny a dokonce i získávat další přívržence, především chudé vesničany. Ti ze strachu a s vidinou alespoň nějakého výdělku posilují i tak početné skupiny rebelů a pouští se do bojů s vládními i koaličními jednotkami.

Už v létě má kontrolu nad neklidným jihem převzít NATO. Velení aliančních sil ISAF připouští, že mise na jihu bude zatím netvrdší z dosavadního působení mírových jednotek v Afghánistánu. - více zde

"Když afghánští velitelé říkají, že nemají dost vojáků, okamžitě je uklidňuji, že mírové jednotky budou mít v létě prakticky dvojnásobný počet vojáků. Zároveň ale dodávám, že afghánská armáda musí více a více pracovat, aby zvýšila své schopnosti," říká velitel ISAF, britský generál Dave Richards.

Armádu cvičí zahraniční profesionálové
"Spoustu mých přátel odradilo, že služba je zatím tak nebezpečná," konstatuje Sayed, který hrdě nosí uniformu takřka rok. Zná případy, že s vidinou výdělku se nechali mladíci naverbovat, ale za za několik dní v armádě skončili.

Důvodem je prý výcvik, o který se starají zahraniční vojáci. Především Američané, v létě se má ale na výcviku podílet dalších deset zemí včetně Německa nebo Itálie.

"Rozbíhá se nám polní výcvik pod velením Německa. Experti z dalších zemí vytvoří týmy, které budou Afghánce připravovat na operace nebo učit logistiku," tvrdí mluvčí mírových sil Luke Knittig.

V dubnu například zakončila šestitýdenní výcvik další početná skupina afghánských vojáků. Nejde přitom o žádné běžné pěšáky, ale speciální průzkumné jednotky. Pod vedením italských speciálních sil prošli Afghánci kromě taktického výcviku třeba i horolezeckou přípravou, kurzy velení nebo orientace v boji.

"Afghánské bezpečnostní síly musí v budoucnu hrát daleko větší roli," uvádí Thomas Collins z velitelství amerických sil v Afghánistánu.

Afghánská armáda má pro to za sebou i první cvičení s mezinárodními jednotkami a armádou sousedního Pákistánu. Právě přes hranici s Pákistánem se do země dostávají další ozbrojenci, kteří zimu přečkali v pákistánských horách. Zcela nově na sklonku dobna otevřela afghánská armáda svou novou základnu v Asabádu v provincii Kunar.

Češi učí střílet afghánské policisty
Afghánský prezident Hámíd Karzáí nedávno připustil, že přítomnost zahraničních vojáků v Afghánistánu bude nutná ještě nejméně pět až deset let. Důvodem je právě budování nové afghánské armády.

"Nemáme ještě kapacitu bránit svou zemi," konstatoval Karzáí. Připomněl, že Afghánistán měl a počátku devadesátých let minulého století ve výzbroji až 400 vojenských letadel. V současnosti má jen dva cvičné letouny a osm vrtulníků. Země proto podle něj potřebuje pomoci s vyzbrojením i s výcvikem.

Na tom se podílí i čeští průzkumníci, kteří operují ve Fayzabádu v hornaté provincii Badakšan na severovýchodě země v rámci takzvaného provinčního rekonstrukčního týmu. - více zde

Na žádost místních úřadů učí střílet afghánské policisty ze služebních zbraní. Kurzy mají za cíl zvýšit úroveň profesionality policistů ve městě Fayzabád, kde působí 80 českých vojáků.

Instruktoři se kromě zacházení se zbraní a střelby zaměřují také na zásady poskytování první pomoci, způsoby kontroly podezřelých lidí a automobilů, či základy kriminalistických technik. Od loňského podzimu kurzy prošlo více než 150 Afghánců.

, natoaktual.cz

Video