Noc ohňů v jihoanglickém Lewesu připomíná 408 let starý pokus o vyhození

Noc ohňů v jihoanglickém Lewesu připomíná 408 let starý pokus o vyhození britského parlamentu do povětří. (5. listopadu 2013) | foto: Reuters

Angličané zažehli hranice, vzpomínali na Spiknutí střelného prachu

  • 6
Anglické město Lewes se v úterý večer vrátilo o staletí zpět do minulosti. Britové si opět připomněli neúspěšný pokus anglických katolíků vyhodit do povětří parlament i s králem. V Lewesu takzvanou Noc Guye Fawkese slaví tradičně nejzaníceněji. Městem tam prochází hned několik průvodů.

Psal se rok 1605, když se anglický voják Guy Fawkes spolu s dalšími spiklenci rozhodli vyhodit do povětří britský parlament i s panovníkem Jakubem I. Stuartem. Do podzemí budovy propašovali šestatřicet sudů se střelným prachem a během slavnostního zahajování nového parlamentního roku je hodlali odpálit.

Tradice

Ke Spiknutí střelného prachu se váže více tradic. Například takzvaného zahajování parlamentního roku se účastní i panovnice Alžběta II. Nad rámec klasických bezpečnosntích kontrol je před jejím příjezdem pokaždé symbolicky prohledáno i sklepení parlamentu. Přeci jenom, co kdyby... (více si můžete přečíst zde).

Důvod? Víra. Atentátníci chtěli v protestantské Anglii obnovit katolickou víru, zbavit se protestantského krále, dosadit na trůn jeho dceru Alžbětu a ukončit pronásledování lidí katolického vyznání. Jejich plán byl však odhalen a spiklenci vesměs popraveni oběšením, utopením a rozčtvrcením.

Nejznámější postavou Spiknutí střelného prachu se stal právě Guy Fawkes, jenž byl zatčen jen pár hodin před atentátem přímo ve sklepení parlamentu u sudů s prachem.

Už tu samou noc, kdy bylo spiknutí odhaleno, zapálili Angličané na oslavu záchrany krále po celé zemi hranice. A i když nevraživost mezi anglickými protestanty a katolíky dávno vymizela, událost si obyvatelé Spojeného království připomínají podnes. Byť s určitými změnami.

Leckde slaví už jen pomocí ohňostrojů, jinde zapalují hranice a hází do nich figuríny Guye Fawkese. Nicméně nikde neslaví tak, jako v městečku Lewes v hrabství Sussex. Existuje tam hned několik spolků, které organizují 5. listopadu několik různých průvodů plných masek a hořících ohňů. Nutno podotknout, že hasiči mají obvykle tuto noc plnou pohotovost.

Mimochodem, v Lewesu si ve stejnou noc připomínají ještě jednu událost. A to smrt sedmnácti protestantských mučedníků z Lewesu, kteří byli spolu s mnoha dalšími kvůli své víře upáleni v 16. století. Na jejich památku se obyvatelé města oblékají do černých rób a ulicemi města procházejí s hořícími krucifixy.

Během letošní Noci Guye Fawkese (někdy se též používá výraz Bonfire Night, čili noc pálení ohňů) vyrazili v Londýně, ale i dalších světových městech, protestovat do ulic příznivci hnutí Anonymous. Demonstrovali mimo jiné proti úsporným opatřením či korupci, uvedla britská BBC.

A jak to souvisí s Nocí pálení ohňů? Hackeři z Anonymous si jako svůj symbol zvolili právě masku, která znázorňuje tvář Guye Fawkese. Jejich příznivci nyní v Londýně hodlali spálit účtenky za energii. Jejich protest nakonec skončil potyčkou s policí, při níž bylo zatčeno jedenáct lidí. Kromě Británie protestovali i třeba v Brazílii, Spojených státech, Irsku ale i Libanonu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video