V Americe se hledá patnáct Čechů

  • 1
České úřady jsou přesvědčeny, že při teroristických útocích na New York a Washington 11. září nezahynul žádný občan České republiky. Český konzulát v New Yorku přesto stále registruje patnáct českých občanů, o nichž příbuzní stále nemají žádné zprávy. Podle diplomatů je však téměř jisté, že se nikdo z "pohřešovaných" v době tragédie nepohyboval v místech, která se stala cílem útoků - v newyorských mrakodrapech Světového obchodního střediska či v ministerstvu obrany ve Washingtonu.

"Jde většinou o krajany, kteří v Americe žijí mnoho let a s rodinou doma neudržují kontakty již dlouho, nebo o ilegální pracovníky, u nichž byl také kontakt s příbuznými již delší dobu minimální," řekl generální konzul v New Yorku Petr Gandalovič.

On-line zpravodajství čtěte ZDE.

Úředníkům se podle Gandaloviče postupně podařilo zredukovat seznam, na němž se v době krátce po útocích objevilo více než sto lidí. Mezi více než šesti tisícovkami obětí tak zůstávají dva Američané s českým původem, zaměstnaní ve Světovém obchodním středisku.

Alena Sešínová, která do USA přišla před dvaceti lety, pracovala jako správkyně počítačové sítě společnosti Marsh and McLennan. Druhým pak byl zaměstnanec společnosti Cantor Fitzgerald Lukáš Rambousek, vnuk politického vězně Otakara Rambouska. Ten v USA žil od roku 1968. Předtím si v komunistickém vězení odseděl 14 let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video