Muži mohou podle zákona potrestat své ženy odepřením jídla, pokud odmítnou splnit jejich sexuální požadavky. Ilustrační foto.

Muži mohou podle zákona potrestat své ženy odepřením jídla, pokud odmítnou splnit jejich sexuální požadavky. Ilustrační foto. | foto: AP

V Afghánistánu prošel zákon povolující týrat ženy hladem kvůli sexu

  • 108
Jen pár dní před prezidentskými volbami prošel v Afghánistánu zákon, který umožňuje mužům ze šíitské menšiny trestat své manželky hladem, pokud jim odmítnou sex. Návrh zákona se objevil už v dubnu, vyvolal ale ostrou kritiku mezinárodní společnosti. Upravená verze ale sporné body zachovává.

Když letos v dubnu prošel zákon, upravující rodinné právo šíitské menšiny v Afghánistánu, vydaly se afghánské ženy protestovat do ulic Kábulu a celý svět začal ostře kritizovat prezidenta Hamída Karzáího. Zákon v podstatě legalizoval znásilnění v manželství, ženám totiž nařizoval, aby svým mužům byly nejméně čtyřikrát týdně po vůli. - čtěte zde Nechceme otročit manželům

Afghánský prezident se tehdy omluvil, že nestačil přečíst všechny články kontroverzního zákona a nařídil jeho přezkoumání. Přepracovaná verze, která nyní v tichosti vstoupila v platnost, ale stále obsahuje řadu nepřijatelných bodů. Muži šíitské víry mohou mimo jiné své manželky potrestat odepřením jídla, pokud odmítnou splnit jejich sexuální požadavky.

Těžko půjde o náhodu, že zákon prošel zrovna teď. Za pár dní Afghánci zvolí hlavu státu a Hamíd Karzáí by rád svou funkci obhájil. S podporou šíitské menšiny by se mu to mohlo podařit.

"Zákon už prošel revizí. Karzáí byl vystaven mimořádnému tlaku celého světa, aby ho změnil. Přesto tam ale zůstalo několik nepřijatelných bodů," řekla televizní stanici BBC Rachel Reidová z organizace Human Rights Watch. "Karzáímu jde hlavně o podporu fundamentalistů a zastánců tvrdé linie tady v Afghánistánu, kteří ho mohou, jak se domnívá, podpořit během voleb," dodala.

Nový zákon podle organizací na ochranu lidských práv zásadně porušuje princip rovnoprávnosti. Nejedná se jen o vynucování sexu v manželství. Ženy dále musí žádat manžela o povolení, aby mohly pracovat, a veškerá práva na výchovu dítěte mají od nynějška v rodině muži.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video