Tající ledovec na východě Grónska

Tající ledovec na východě Grónska | foto: AP

V aféře Climategate začaly padat hlavy, ohrožen je i Obamův poradce

  • 532
Aféra s vyzrazenými e-maily, z nichž vyplynulo, že někteří odborníci na klima úmyslně přehánějí vliv lidské činnosti na globální oteplování, nabírá na obrátkách. V noci na dnešek kvůli ní odstoupil šéf britského Centra pro výzkum klimatu (CRU) na Východoanglické univerzitě Phil Jones.

Skandál vypukl poté, co hackeři stáhli tisíce dokumentů a e-maily z Jonesova centra a zhruba před dvěma týdny je zveřejnili na internetu. E-maily naznačují, že někteří světově respektovaní klimatologové manipulovali s daty, aby jejich argumenty pro lidský podíl na oteplování neměly trhliny. V některých e-mailech se například svěřovali, jaké se dají použít "triky" k ovlivnění teplotních hodnot, který se jim nehodil do studie. CRU však popírá, že by nakonec k nějaké manipulaci s daty došlo.

Východoanglická univerzita se sídlem v Norwichi oznámila, že Phil Jones odstoupí do té doby, než bude celá aféra kompletně vyšetřena. "Je to důležitý krok k tomu, aby mohlo CRU fungovat normálně," uvedl zástupce rektora univerzity Edward Acton.

"Tohle může být nová Watergate"

Skandál však začal hýbat i politikou na druhé straně Atlantiku. Konzervativní bloggeři případ přejmenovali na Climategate po vzoru slavné Watergate, aféry, která vyhnala na počátku 70. let minulého století z Bílého domu prezidenta Richarda Nixona.

Republikánští politici, odpůrci regulací ve jménu boje s globálním oteplováním, vyzvali tamní Agenturu pro ochranu životního prostředí (EPA), aby přestala usilovat o zákonné omezení emisí. Podle nich je tato aktivita založena na "nespolehlivých vědeckých poznatcích".

Šéfka agentury Lisa Jacksonová to odmítla. "V tuto chvíli neexistuje nic, co by změnilo postoj vědců, že lidská činnost přispívá ke globálnímu oteplování," řekla. "Zveřejněné e-maily odhalily špatné chování některých vědců, ale na celý vědecký výzkum se musíme dívat komplexně," dodala.

Aféra je velmi nepříjemná pro Obamovu administrativu. Americký prezident chce, aby Kongres schválil příslušné zákony omezující emise skleníkových plynů, ale upozorňuje, že pokud zákony neprojdou, je stejně odhodlán regulaci prosadit.

E-maily se dočkaly čtení v Kongresu

Autorem jednoho ze zveřejněných e-mailů z roku 2003, které naznačují manipulaci s daty, je přitom John Holdren, tehdy profesor na Harvardově univerzitě, nyní Obamův poradce pro otázky vědy. Odpovídal v něm na Jonesovo psaní o "triku, jak zvýšit reálné teploty". Holdren odepsal, že trik "není manipulací s daty, ale chytrým způsobem, jak vyřešit problém".

V noci na dnešek jeho e-mail a sedm dalších přečetli při prvním jednání o aféře na půdě Capitolu republikáni. "Tyto e-maily svědčí o nátlaku, manipulaci a utajování, které bylo inspirováno ideologií, povýšeností a ziskuchtivostí,"  citovala agentura AP republikána James Sensenbrenner. Ten přečetl rovněž úryvek z jiného Holdrenova dopisu, v němž vědec navrhoval "pěkně všechny skeptiky vyjmenovat" a označil to za "vědecký fašismus".

Republikáni požádali o zvláštní jednání o celé záležitosti, to však demokraté zamítli. "Tyto e-maily nezastaví Arktidu od toho, aby se dál oteplovala, oceány od toho, aby se dál okyselovaly, ledovce, aby se dál rozpadaly," oponoval republikánům demokrat Jay Inslee.

OSN a vědci: A přece se otepluje!

Šéf Mezivládního diskusního panelu OSN o klimatických změnách Rádžendra Pačaurí minulý týden uvedl, že zveřejněné e-maily v žádném případě nezpochybňují oficiální stanovisko vědců z roku 2007, podle něhož je z více než 90 procent jisté, že lidská činnost způsobuje klimatické změny.

"E-maily nijak neotřásly velmi silnou vědeckou shodou, že Země se otepluje a že oteplování je z velké části výsledek lidské činnosti," prohlásila Jane Lubchencová, ředitelka amerického Oceánografického a atmosférického úřadu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video