Uzunoglu se proti dnešnímu verdiktu odvolal.

Uzunoglu se proti dnešnímu verdiktu odvolal. | foto: Radek Cihla, MF DNES

Uzunoglu po 12 letech slyšel rozsudek. Má podmínku

  • 17
Pražský soud uložil podmínku kurdskému lékaři Yektovi Uzunoglovi. Uznal ho vinným z vydírání a mučení cizince. Proces se táhne už dvanáct let. Uzunoglu se odvolal, případem se bude zabývat Městský soud v Praze.

Kurdský lékař a podnikatel odešel od obvodního soudu s dvouletým trestem a pětiletým podmíněným odkladem.

Obžaloby z mučení dalších dvou cizinců dnes obvodní soud Uzunoglua zprostil.

Uzunoglu se odvolal, a tak se případem bude zabývat odvolací Městský soud v Praze. Také státní zástupce si ponechal pro případné odvolání lhůtu na rozmyšlenou. Projednávání případu trvalo přes 12 let.

Podle žalobce šlo o mimořádně komplikovaný případ a orgány činné v trestním řízení do té doby neměly s podobnými kauzami zkušenosti. Ve věci figurovali jako obžalovaní i oběti cizinci a případ vyžadoval spolupráci s tureckými a německými úřady.

S Uzunogluem byli obžalováni ještě tři muži, jeden z nich zemřel a dva se nepodařilo najít. Uzunoglu považuje postup orgánů činných v trestním řízení za nezákonný. Podle něho jde o spiknutí.

Podle obžaloby počátkem září 1994 Uzunoglu a další tři muži bili a mučili Osmana Vaihana. Chtěli po něm prý informace o jeho příbuzných v Turecku a okradli ho o zlatý prsten a 17 tisíc korun.

Druhého skutku se podle žalobce dopustili 13. září 1994 na Gürkenu Gönenovi, který v Česku podnikal pod falešným jménem Göksel Otan. Stejně jako Vaihana ho prý nutili pózovat nahého při fotografování, bili ho páskem a svazovali ho.

Podle Uzunoglua je to nesmysl. Vaihan je prý jeho bratranec, a navíc neměl zapotřebí mu krást prsten, když jeho firmy mají stamilionový obrat.

V případě Gönena lékař poukazuje na to, že v ČR údajně páchal trestnou činnost. Později prý zjistil, že Gönen pracoval také jako policejní agent. Z toho podle něj vyplývá, že zřejmě odhalil praktiky zločinecké skupiny, která se jej chtěla zbavit.

Obavy o spravedlivý průběh procesu vyjádřila organizace Amnesty International, která se zabývá dodržováním lidských práv. Vyzvala české úřady, aby prošetřily procedurální chyby.

Podle AI bylo Uzunoglovi mimo jiné odepřeno právo být souzen bez zbytečného odkladu a nedostatky vidí "zejména v porušení práva vyslýchat a předvolávat svědky a odepření práva na účinnou obhajobu".

,

Video