Soud s kurdským lékařem se táhne už dvanáct let. Ilustrační foto.

Soud s kurdským lékařem se táhne už dvanáct let. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Uzunoglu označil svědka za atentátníka na papeže

  • 7
Dalším kolem líčení pokračuje u Obvodního soudu pro Prahu 4 dvanáctiletý proces s česko-německým lékařem kurdského původu Yektou Uzunogluem. U soudu se objevil svědek Gürken Gönen, který se soudu dlouho vyhýbal. Právě jeho podle obžaloby Uzunoglu s třemi kumpány v roce 1994 mučil.

SPECIÁL:
Yekta Uzunoglu: případ, o který už nikdo nestojí

Gürken Gönen je spornou postavou procesu. Tvrdí, že ho Uzunoglu mučil, ale ten od počátku zpochybňuje svědkovu důvěryhodnost. Gönen se podle něj dostal do Čech s pomocí turecké komunistické strany jako agent a je napojen na Uzunogluovy obchodní konkurenty. Ti se údajně snažili dostat kurdského lékaře za mříže.

Gönen u soudu svá předchozí obvinění zopakoval. Trval na tom, že ho Uzunoglu a jeho lidé před lety unesli a bili. "Jednal (Uzunoglu) asi v nějaké paranoie, někdo mu zřejmě řekl nepravdivou informaci, že proti němu něco podnikám. Ale já jsem se do té doby považoval za jeho přítele," prohlásil před soudem.

Uzunoglu opět zpochybnil svědkovu důvěryhodnost. Dvě hodiny předsedu senátu přesvědčoval, že jméno Gürken Gönen je falešná identita a že jde zřejmě ve skutečnosti o Mustafu Özera, který je mezinárodně hledán za podíl na organizaci pokusu o atentát na papeže Jana Pavla II. před 25 lety. "Vyplývá to alespoň ze zprávy tureckého policejního prezidenta," tvrdí Uzunoglu.

Údajný terorista sice přiznal, že v Čechách kdysi žil a podnikal na falešný pas, ale prohlásil, že nyní je jeho identita skutečná. "Má totožnost je ověřena i geneticky, přijela sem kvůli tomu má matka i sestra," tvrdí. Navíc mu prý bylo v době atentátu na papeže pouhých 12 let.

Novinář Respektu Jaroslav Spurný už před lety Gönenova obvinění zpochybnil. Že ho Uzunoglu nemohl mučit potvrzovala podle něj i sama policie. Ta na Kurda nasadila sledovačku, která potvrdila, že v době, kdy měl Gönena mučit, se nacházel zcela na jiném místě.

Podle Spurného o mučení neexistuje žádná lékařská zpráva, soudní znalec ho potvrdil na základě fotografií. Soudní znalec také letos před soudem připustil, že Gönenova zranění mohla být kašírovaná.

Kdo je Yekta Uzunoglu

Yekta Uzunoglu je původem Kurd. V Praze vystudoval lékařství a usadil se v Československu a Německu. "Byl aktivním účastníkem organizace Lékaři bez hranic, v jejichž řadách poskytoval pomoc válkou a vyhlazováním sužovanému kurdskému lidu.

Podílel se na vydání kurdské gramatiky. Přeložil do kurdštiny nejen části Bible, ale i několik děl Karla Čapka. Do češtiny přeložil a vydal přísloví kurdského lidu," chválí Uznoglua web uzunoglu.info, určený na jeho podporu.

Uzunoglu se aktivně zabýval kurdskou kulturou. Spolupracoval s Kurdským institutem ve Francii a byl jedním ze zakladatelů Kurdského institutu v Německu.

Proti Yektovi Uzunuoglovi stojí v procesu Gürken Gönen. Tvrdí, že ho Uzunoglu v roce 1994 nechal mučit a že se jedná o osobnost se sadistickými sklony. Uzunoglu byl obviněn celkem asi ze sedmnácti trestných činů, ale žádný z nich dosud nebyl prokázán.

Novinář týdeníku Respekt Jaroslav Spurný, který se případem dlouhodobě zabývá, považuje Gönenova obvinění za nepravděpodobná. "Uzunoglu je noblesní člověk, žádný sadista," řekl iDNES.cz.

Podle Matouše Jíry z advokátní kanceláře, která Uzunoglua zastupuje, se nevěrohodnost Gönena prokazuje i u soudu, kde popírá své dřívější výpovědi.

Na Uzunogluovu stranu se staví i množství českých politiků. Bývalý ministr vnitra Jan Ruml se lékaři omluvil za to, že na případ nedohlížel. Uzunoglua podporují i senátor Jaromír Štětina, Karel Schwarzenberg nebo Jiřina Šiklová.

Yekta Uzunoglu je laureátem Ceny Františka Kriegla pro rok 2006, kterou uděluje Nadace Charty 77.
,

Video