Yekta Uzunoglu

Yekta Uzunoglu | foto: Radek Cihla, MAFRA

Uzunoglu chtěl od státu dvě miliardy, soud mu přiznal 900 tisíc

  • 15
Kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu dostane od státu 900 tisíc korun a úroky za ušlý zisk, o který přišel při nezákonném pobytu ve vazbě. Rozhodl o tom pražský městský soud, který v odvolacím řízení potvrdil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2.

Městský soud zároveň v dalším řízení potvrdil zamítnutí jiné Uzunogluovy žaloby, kterou se lékař na státu domáhal dvou miliard korun za nemajetkovou újmu.

K odvolacímu zasedání lékař nedorazil, podle jeho právníka Zdeňka Kučery šel na jiné soudní jednání.

Uzunoglu strávil v polovině 90. let v české vazbě dva a půl roku kvůli obviněním z údajných podvodů, přípravy vraždy a mučení. Trestně stíhán byl celkem téměř 13 let, soudy jej pak ale nakonec zprostily všech obvinění. Od té doby vede s Českou republikou řadu soudních sporů, ve kterých se domáhá odškodného.

YEKTA UZUNOGLU: PŘÍPAD, O KTERÝ UŽ NIKDO NESTOJÍ

Kauza Yekty Uzunoglua je jedním z "ležáků" české justice. Případ se táhne více než 14 let.

Právnička Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Blanka Petrlíková na dnešním odvolacím jednání uvedla, že Uzunoglu po ministerstvu spravedlnosti požadoval celkem 650 miliard korun.

Součástí této sumy byly i dvě miliardy korun, které Uzunoglu na státu vymáhal za průtahy svého trestního řízení. Obvodní soud pro Prahu 2 a následně dnes i odvolací městský soud ale dospěly k závěru, že tento nárok je promlčený. Lékař totiž nestihl podat žalobu na náhradu nemajetkové újmy v zákonem stanovené šestiměsíční lhůtě.

Uzunoglu však dostane 900 tisíc korun a úroky za ušlý zisk. Podařilo se mu totiž prokázat, že v době pobytu ve vazbě měl uzavřenou smlouvu o výkonu funkce ředitele se společností Meridian TLW. Měsíčně měl pobírat odměnu 30 tisíc korun. Soudy mu proto přiznaly tuto částku za 30 měsíců, kdy nemohl funkci vykonávat, protože byl ve vazbě.

Uzunogluovu požadavku tak ovšem vyhověly jen částečně - lékař totiž v žalobě částku valorizoval a požadoval celkem 9,5 milionu korun a úroky.

Uzunogluovy spory se státem dneškem ani zdaleka nekončí. Například hned ve čtvrtek projedná jiný odvolací senát pražského městského soudu další Uzunogluovu žalobu, v níž se muž domáhá 11 milionů.

Z trestné činnosti Uzunoglua vinil turecký občan Gürken Gönen. Tvrdil, že ho Uzunoglu a další lidé v září 1994 spoutali, okradli, bili, fotografovali v ženských šatech a násilně drželi v kanceláři po několik dní. Poté, co byl Uzunoglu zproštěn obžaloby, soudy rozhodly, že se mu má Gönen omluvit a zaplatit mu 250 tisíc korun za urážku na cti.


Video