Území bývalého ostrova jen chátrá

H o l e š o v i c e - Už desetiletí pustne území bývalého Holešovického ostrova, který jím přestal být při změně řečiště na začátku 20. století. Území by se díky své poloze mohlo stát velmi vyhledávaným odpočinkovým místem. Jen kousek od něj je trojská zoologická a botanická zahrada či Trojský zámek. Jak toto místo vypadá nyní? Staveniště oplocená vlnitým plechem, skládky odpadků, haldy písku a zeminy, zanedbané pozemky. Část ostrova blokuje stát prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí, další část má pronajatou Metrostav kvůli stavbě metra. Jediný, kdo má snahu ostrov a jeho přírodu zachovat, je místní radnice a ochránci životního prostředí.
Podívejte se na fotografie z ostrova.

Lidé z radnice by rádi vybudovali sportovní a oddechový areál. Zanedbaný ostrov je však nutné nejdříve uklidit. "Celkové revitalizaci ostrova však brání složité majetkové vztahy," upozorňuje zástupce starosty městské části Praha-Troja Václav Jetel.

Značně velká území na Holešovickém ostrově jsou ve vlastnictví Diplomatického servisu ministerstva zahraničních věcí. Před rokem 1989 se v těchto místech měla stavět tzv. diplomatická čtvrť. Nyní tam jsou však rozsáhlé zanedbané plochy, které lidé okamžitě začali využívat jako černé skládky. Podle Jetela by řešením bylo, aby diplomatický servis vrátil pozemky městu nebo o ně alespoň pečoval. "Z nového územního plánu vyplývá, že se již v těchto místech stejně stavět nesmí, protože leží v zátopové oblasti stoleté vody," dodává místostarosta.

Generální ředitel diplomatického servisu Luděk Fiala mu však oponuje a pozemků se nemíní vzdát. "Není pravda, že by se nikde na těchto pozemcích nedalo stavět. Podle našich zahraničních smluv můžeme například poskytnout tyto plochy některé zemi, aby si zde postavila ambasádu výměnou za pozemky u nich," prohlašuje.

Pokud jde o východní část ostrova, ta je už teď pro obnovu ztracená. Vyústí tady vnitřní silniční okruh a navíc tudy povede prodloužená trasa metra C z holešovického nádraží na sever. Stavbu zajišťuje Metrostav, který má zmíněné pozemky pronajaté od státu. Jeho lidé však začali stavět i další budovy, ovšem bez povolení a na místech, na která se již pronájem nevztahoval.

A tak s úklidem kdysi romantického ostrova se začalo alespoň na kousku místa, které patří hlavnímu městu. Pomáhá místní radnice, občané, oddíly skautů i Občanské sdružení na ochranu přírody Troja. "Bohužel magistrát nám na projekt Holešovického ostrova neudělil grant, a tak pomáháme čistě jen z nadšení," podotýká předseda Českého svazu ochránců přírody Tomáš Just, který by rád, aby na co největší části ostrova zůstala zachována zeleň. Jestli se ovšem jeho přání splní, není vůbec jisté.

Řadu paradoxů je možné sledovat na bývalém Holešovickém ostrově v Praze 7. Například množství haraburdí, černé skládky či parkující stroje. (18. února 2001)

Území, které by mohlo patřit k vyhledávaným místům, se snaží zachránit především nadšenci. (18. února 2001)

K paradoxům ostrova také patří bývalý kostel v sousedství paneláku. (18. února 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video